Slovákov nemá kto voziť, vláda reaguje: Autobusy a nákladiaky bude šoférovať viac Indov, Nepálcov či Filipíncov!

, Redakcia

Nedostatok pracovnej sily na Slovensku pociťuje aj doprava. A to konkrétne v profesiách ako vodič autobusu či vodič ťažkého nákladného vozidla a kamiónu. Vláda preto chce zjednodušiť získanie zahraničnej pracovnej sily a rozšíriť možnosť udeliť národné vízum aj ďalším pracovníkom z krajín ako sú India, Indonézia, Nepál a Filipíny.

Riešiť nedostatok pracovníkov v konkrétnych oblastiach sa rozhodol kabinet Roberta Fica na svojom výjazdovom rokovaní v Košiciach. Ministri vo štvrtok schválili príslušné nariadenie s cieľom rozšíriť udeľovanie národných víz vybraným skupinám štátnych príslušníkov tretích krajín.

„Návrh nariadenia vlády SR predpokladá zlepšenie, resp. urýchlenie dostupnosti pracovnej sily pre zamestnania, ktoré sú dlhodobo identifikované ako zamestnania s nedostatkom pracovnej sily,“ uvádza rezort práce ako predkladateľ nariadenia.

Vláda chce zefektívniť proces prijímania štátnych príslušníkov vybraných tretích krajín v profesiách ako sú vodič autobusu alebo vodič ťažkého nákladného vozidla, kamiónu, a to vo vnútroštátnej aj medzinárodnej doprave. Tieto oblasti totiž dlhodobo vykazujú nedostatok pracovnej sily.

Pomôže väčšie otváranie pracovného trhu pre občanov tretích krajín vyriešiť problém s nedostatkom zamestnancov na Slovensku?

Počet národných víz v profesii vodič autobusu sa na základe nariadenia zvyšuje z najviac 200 na najviac 2000 ročne. Počet národných víz v profesii vodič ťažkého nákladného vozidla a kamiónu z najviac 2000 na najviac 5000 ročne. Zároveň sa rozširuje zoznam krajín, ktoré môžu využiť tieto národné víza o Indiu, Indonéziu, Nepál a Filipíny.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Vzhľadom na naliehavosť potreby prijatia zmien pre nepriaznivú situáciu v sektore dopravy je účinnosť nariadenia stanovená dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.

Pomoc aj pre automobilky

Kabinet Roberta Fica však nerieši iba dramatickú situáciu na pracovnom trhu v oblasti dopravy. Na programe štvrtkového rokovania vlády v Košiciach bolo totiž aj druhé nariadenie, ktorým sa zvyšujú kvóty pre udelenie národných víz pre pracovníkov z tretích krajín v priemysle až päťnásobne. Kým doteraz ich mohlo byť udelených 2000, po novom to bude až 10 000 ročne.

Zároveň sa pritom rozširuje zoznam krajín, z ktorých môžu pracovníci na národné víza v priemysle na Slovensku pracovať, o Indiu. Vláda tiež zmierňuje podmienku „minimálneho usadenia“ zamestnávateľa na Slovensku zo štyroch rokov na tri. Vláda pritom priznáva, že týmto opatrením vychádza v ústrety najmä automobilkám, ktorých predstavitelia sa na rokovaní vlády takisto zúčastnili.

Pracovníci z ktorých krajín u nás môžu získať národné víza na prácu v priemysle?
Arménska republika, Azerbajdžanská republika, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Filipínska republika, Gruzínsko, Indická republika, Indonézska republika, Kazachstanská republika, Kirgizská republika, Moldavská republika, Nepálska federatívna demokratická republika, Severné Macedónsko, Srbská republika, Tadžická republika, Turkménsko, Ukrajina, Uzbecká republika.

Viac o téme: doprava , kamióny , Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR MPSVR , nákladná doprava , národné víza , pracovná sila , vláda , vodiči

Súvisiace články

Aktuálne správy