Pred cestou do zahraničia sa treba poistiť

Ak cestujete do zahraničia, môžete sa poistiť, ale aj nemusíte. Ak neuzavriete zdravotnú poistku, a nebodaj budete potrebovať čo len jednoduché ošetrenie u praktického lekára, zaplatíte. Nebude to málo, v Európe zhruba 100 USD. Môže to byť aj viac. Je preto lepšie, aby si každý pred súkromnou, či služobnou cestou uvedomil, že je lepšie zaplatiť nie veľkú sumu, ako potom sa nedoplatiť za lekárske ošetrenie.

Ak cestujete služobne, treba si uvedomiť niekoľko faktorov. Prvým je to, do akej krajiny cestujete. Aké má podnebie? Vyskytujú sa v nej exotické choroby, hrozí v nich živelná pohroma alebo iné komplikácie? Odpovede na tieto otázky treba hľadať pred cestou a nie až potom, keď sa niečo stane. Rozdiel je medzi tými, ktorí cestujú na obchodné rokovanie s miestnymi podnikateľmi a budú pohybovať v príjemnom prostredí hotelov a konferenčných miestností, a tými, ktorí idú na montážne práce na ropných vrtoch.

Poistenie liečebných nákladov

Produkty cestovného poistenia poskytuje na Slovensku viacero poisťovní. Najviac skúseností s týmto produktom má poisťovňa Union. Na trhu cestovného poistenia má viac ako polovicu. Investor oslovil Marcelu Čiernu, vedúcu oddelenia cestovného poistenia. V úvode rozhovoru upozorňuje na riziko súvisiace s tým, ak je niekto ľahostajný voči poisteniu. „Ak sa nepoistíte, môžete za jednorazové ošetrenie v prepočte na slovenské koruny zaplatiť od päť- do desaťtisíc. Ľudia by mali myslieť pred akýmkoľvek opustením územia Slovenska minimálne na poistenie liečebných nákladov. Záujemcovia by si mali všímať to, ktorá poistka ktoré riziko kryje a aké sú poistné podmienky,“ povedala pre Investor Marcela Čierna a poznamenáva, že poisťovňa Union spolupracuje v zahraničí s asistenčnou spoločnosťou EuroCross. Pojem asistenčná spoločnosť sa dá vysvetliť tak, že: „Ten, kto je poistený, má k dispozícii z celého sveta platné telefónne číslo. Ak potrebuje pomoc, zatelefonuje. Vždy sa mu ozve operátor, ktorý hovorí po česky, alebo po slovensky. Ten mu poradí ako postupovať,“ poznamenáva Čierna. Postup je jednoduchý. Asistenčná spoločnosť pošle ošetrujúcemu lekárovi alebo zdravotníckemu zariadeniu garančný list, ktorým ručí za úhrady na ošetrenie alebo hospitalizáciu pacienta. Môže sa napríklad stať aj to, že niekto v zahraničí utrpí smrteľný úraz. V prípade, ak je poistený, poisťovňa Union zaplatí všetky náklady, ktoré sú potrebné na vybavenie povolenia prevozu telesných pozostatkov vrátane nákladov spojených s prevozom.

Poistenie na jednu cestu sa zabezpečuje jednorazovou poistkou. Niektorí ľudia cestujú do zahraničia pravidelne. Býva to za prácou alebo príbuznými. Pre nich by bolo nevýhodné kupovať si pre každú cestu vždy novú poistku. Pre organizácie, ktoré pravidelne posielajú pracovníkov do zahraničia, existuje hromadná poistná zmluva. Uzavrie ju firma, ktorá k nej pre svojich pracovníkov dostane poistné karty.

Firma už potom len raz mesačne nahlási, kto, na koľko dní a kde cestuje. Konkrétny pracovník dostane pred cestou poistnú kartu a môže bez obáv odcestovať, dodáva M. Čierna.

Ďalšie riziká

Okrem poistenia liečebných nákladov sa dá poistiť aj batožina a veci osobnej potreby. Takéto poistenie kryje stratu batožiny počas jej prepravy, jej odcudzenie, príp. jej poškodenie, zničenie v dôsledku živlenej udalosti. Okrem toho pre cesty do zahraničia existuje aj úrazové poistenie. V rámci neho si klienti môžu poistiť trvalé následky úrazu a aj smrť úrazom. Ak si človek napríklad v zahraničí zlomí nohu a má uzavreté toto poistenie, poisťovňa mu vyplatí sumu, ktorá zodpovedá rozsahu trvalých následkov. Okrem toho sa dá poistiť aj riziko spôsobenia škody tretím osobám pri ceste a počas pobytu v zahraničí. Pokiaľ človek spôsobí tretej osobe neopatrným správaním či konaním škodu na zdraví alebo na majetku, napríklad sa mu podarí v hoteli rozbiť okno, náklady na náhradu škody sú kryté poisťovňou. Cestovné poistenie sa rozdeľuje na niekoľko typov v závislosti od účelu cesty do zahraničia. Preto existujú rozdiely medzi individuálnou alebo rodinnou turistickou poistkou, hromadnou poistkou, poistkou pre športovcov a poistkou pre pracovné cesty. Špeciálnu sadzbu môžu mať napríklad aj poistenci niektorých zdravotných poisťovní, či držitelia karty mládeže.

Cestovné kancelárie dohodnú pre svojich klientov celý poistný balík, v ktorom sú obsiahnuté špecifické riziká spojené s účasťou na zahraničnom zájazde. Okrem spomínaných rizík obsahujú riziko stornovania zájazdu, predčasného návratu zo zájazdu, nečerpania dohodnutých služieb a ďalšie riziká.

Vladimír Bačišin
Článok poskytol časopis Investor. Bližšie informácie o časopise nájdete tu
Časopis Investor môžete získať aj prostredníctvom tejto on-line objednávky, prípadne na adrese investor@nextra.sk

Súvisiace články

Aktuálne správy