Spotrebiteľské ceny v Španielsku klesli v júni miernejším tempom

Pridajte názor  Zdroj:

29. 6. 2020 - Spotrebiteľské ceny v Španielsku klesli v júni tretí mesiac po sebe, tempo poklesu sa však výrazne zmiernilo.

Spotrebiteľské ceny v Španielsku klesli v júni tretí mesiac po sebe, tempo poklesu sa však výrazne zmiernilo. Informoval o tom v pondelok v predbežnom odhade španielsky štatistický úrad (INE).

Spotrebiteľské ceny klesli v júni v medziročnom porovnaní o 0,3 %, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci zaznamenali medziročný pokles o 0,9 %. Májový pokles spotrebiteľských cien bol najvýraznejší za posledné štyri roky.

Za júnovým vývojom je najmä zvýšenie nákladov na palivá a elektrickú energiu. Na druhej strane, ceny potravín rástli v júni slabším tempom. Zatiaľ čo v máji sa zvýšili o 3,5 %, v júni rast dosiahol 2,8 %.

Aj harmonizované spotrebiteľské ceny klesli v júni medziročne o 0,3 % po 0,9-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci. Opäť to bol pokles tretí mesiac po sebe.

Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v júni zvýšili o 0,5 % po tom, ako v máji stagnovali. V prípade harmonizovaných spotrebiteľských cien sa tieto v júni zvýšili o 0,4 %, zatiaľ čo v máji rast dosiahol 0,1 %.