Európske akcie sa vyšplhali najvyššie od prvej polovice marca

Diskusia 2  
Európske akcie sa vyšplhali najvyššie od prvej polovice marca
Zdroj: marketwatch;ČTK
Foto: SITA/AP


2. 6. 2020 - Výrazne posilňuje burza vo Frankfurte, nemecké automobilky totiž ťažia z nádejí na štátnu podporu predaja. Paneurópsky akciový index STOXX 600 si krátko pred poludním pripisoval zhruba 1,4 percenta a dostal sa na 359 bodov.

Hlavný index nemeckých akcií DAX vykazoval nárast o 3,4 percenta na 11 980 bodov. STOXX 600 sa dostal najvyššie od 9. marca a DAX najvyššie od 5. marca, napísala agentúra Reuters.

Výrazne v utorok posilňujú akcie nemeckých automobiliek Volkswagen, Daimler a BMW. Agentúra Reuters v nedeľu s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že nemecké ministerstvo hospodárstva navrhuje program na podporu predaja automobilov v hodnote piatich miliárd eur.

Silný rast vykazujú aj akcie nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa. Dozorná rada firmy v pondelok schválila prijatie vládnej pomoci v hodnote deviatich miliárd eur.

Európske akcie sa vyšplhali najvyššie od prvej polovice marca

Podľa analytikov zo spoločnosti UniCredit sa teraz investori sústredia na priaznivejšie hospodárske vyhliadky, ktoré sú dôsledkom toho, že čím ďalej tým viac štátov uvoľňuje opatrenia zavedené v rámci boja proti šíreniu koronavírusu.

„Vlády podnikajú kroky na uvoľnenie obmedzení, takže rastie pocit, že sa veci pomaly vracajú k normálu. Aj absencia vážneho obchodného rozporu medzi USA a Čínou pomáha sentimentu,“ uviedol David Madden, analytik trhov v britskej CMC Markets.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire uviedol, že ekonomika jeho krajiny klesne tento rok o 11 %, čo je horšie ako predchádzajúca prognóza vlády s 8 % poklesom.

Nemecká komerčná realitná spoločnosť Aroundtown AT1, si pripísala 12 % v rámci programu spätného odkupovania akcií vo výške 500 miliónov eur, pretože podľa nej cena akcií spoločnosti predstavuje výraznú zľavu z čistej hodnoty aktív. Uviedla tiež, že súhlasila s predajom nehnuteľností a nehmotného majetku v účtovnej hodnote 400 miliónov eur.

Akcie Unibail-Rodamco-Westfield si rovnako pripísali 12 %, pretože ako uvádza, 65 z jeho 90 nákupných centier sa znovu otvorilo a najmenej 87 % bude otvorených do polovice júna.