Objem majetku v podielových fondoch sa vlani priblížil k desaťmiliardovej hranici

Diskusia 2  
Objem majetku v podielových fondoch sa vlani priblížil k desaťmiliardovej hranici
Zdroj: SITA
Foto:Gety images


18. 1. 2020 - V posledných rokoch investície Slovákov do podielových fondov rastú, napriek tomu majú stále najviac peňazí uložených v bankách.

Objem majetku v podielových fondoch sa v minulom roku priblížil k desaťmiliardovej hranici, išlo o sumu 9,6 mld. eur. Podľa generálneho riaditeľa Across Private Investments Maroša Ďurika bol uplynulý rok pre investorov vo fondoch najlepší za posledné štyri roky. Priemerné zhodnotenie dosiahlo podľa neho 7,7 %, čím sa podarilo výraznejšie prekonať infláciu, ktorá vlani dosiahla okolo 3 %.

"Vzhľadom na vývoj trhov si však vieme predstaviť aj lepšie čísla," skonštatoval Ďurik. Na svedomí to má najmä dominancia zmiešaných fondov v portfóliách investorov, v ktorých investori strácajú podľa neho najviac. "Zhodnotenie za štyri roky neoslní, 10,3 % je za daných podmienok na finančných trhoch slabý výsledok," dodal Ďurik.

Záujem o podielové fondy by mohol v tomto roku rásť, keďže nízke úrokové sadzby budú na trhu vzhľadom na ekonomické spomaľovanie pretrvávať. "Z dôvodu, že klasické bankové produkty v takomto prostredí poskytujú len minimálny výnos, môžeme očakávať narastajúci záujem o podielové fondy," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prvej penzijnej Lýdia Žáčková.

Aj keď Slováci zostávajú konzervatívnymi investormi, ich postoj ku kolektívnemu investovaniu sa podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika začína meniť k lepšiemu. V posledných troch rokoch investície Slovákov do podielových fondov rastú rýchlejšie ako vklady v bankách. "Napriek tomu nie je celková bilancia ani zďaleka dobrá, keď podľa štatistiky Národnej banky Slovenska mali ľudia viac ako polovicu úspor uloženú v bankách alebo doma v hotovosti," povedal pre agentúru SITA Búlik.

Podľa Ďurika majú v bankách Slováci uložených najviac svojich peňazí, a to 37,4 mld. eur ku koncu vlaňajška. Priemerné zhodnotenie dosiahlo historicky najnižšiu úroveň, a to 0,23 %. Pri vlaňajšej inflácii okolo 3 % sa reálna kúpna sila peňazí v bankách opäť kontinuálne znížila. "Za posledné štyri roky ukrojila inflácia z reálnej kúpnej sily peňazí v bankách viac než 6 %," dodal Ďurik.