Úvery na bývanie rástli v prvom štvrťroku dvojciferným tempom

Pridajte názor  Zdroj:

30. 4. 2019 - Záujem Slovákov o úvery na bývanie je aj naďalej vysoký a neustúpil ani v súvislosti so sprísnením podmienok pri poskytovaní úverov na bývanie.

Úverovaniu sa na Slovensku darí, svedčia o tom aj čísla za prvý štvrťrok. Objem nových obchodov za prvý kvartál tohto roka predstavoval podľa údajov Národnej banky Slovenska 2,12 mld. eur pri medziročnom náraste o 12 %. Celkový stav poskytnutých úverov na bývanie obyvateľstvu stúpol medziročne o 11 % a na konci tretieho mesiaca dosiahol 28,2 mld. eur. Pred desiatimi rokmi to pritom nebolo ani 10 mld. eur. "Zadlžovanie sa slovenských domácností rastie v súčasnosti najrýchlejším tempom v rámci EÚ," uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

 

Tento rast je podľa Dovalovej spôsobený viacerými faktormi, ktoré majú spoločného menovateľa v ekonomickom vývoji. Slovensko eviduje klesajúcu nezamestnanosť, rastú mzdy a na trhu sú stále nízke úrokové sadzby z úverových produktov. "To zvyšuje záujem našincov o kúpu nehnuteľnosti, pretože chcú využiť priaznivé podmienky na úverovom trhu," skonštatovala Dovalová.

"Vďaka rekordne nízkym úrokom na hypotékach si v posledných rokoch mohli obyvatelia zabezpečiť vlastné bývanie alebo refinancovať svoje hypotéky lacnejšie ako kedykoľvek predtým. A hoci banky očakávali, že záujem Slovákov o hypotéky opadne pre sprísnenie pravidiel pri poskytovaní hypoték, aktuálne čísla za posledné mesiace potvrdzujú, že opak je pravdou," skonštatovala hovorkyňa Prima banky Eva Čonková. Pre takmer 80 % ľudí je najdôležitejším argumentom pri výbere hypotéky stále výška úrokovej sadzby. A hoci priemerná úroková sadzba na nových hypotékach za posledné mesiace mierne stúpla, úroky sú v súčasnosti stále veľmi blízko historického minima.

Nové pravidlá poskytovania hypoték, ktoré zaviedla centrálna banka od júla minulého roka, sprísnili podmienky pre úvery na nehnuteľnosti. Dôvodom zavedenia týchto prísnejších pravidiel je spomínané rýchlejšie zadlžovanie slovenských domácností. Cieľom je dosiahnuť, aby slovenské domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní s ich príjmami, a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, keď dôjde k určitému zvýšeniu úrokových sadzieb, s ktorým treba počítať v dlhodobejšom horizonte.

Z celkového uhľa pohľadu podľa Dovalovej platí, že prísnejšie pravidlá pre poskytovanie hypoték budú počas tohto roka pribrzďovať dopyt po úveroch a aj dopyt po nehnuteľnostiach. Ďalším faktorom, ktorý bude pôsobiť brzdiaco na dopyt po úveroch, sú vyššie ceny nehnuteľností, ktorých rast bol v poslednom období citeľný. Tým pádom bude podľa Dovalovej dochádzať aj k spomaľovaniu rastu cien nehnuteľností na realitnom trhu.

Ceny nehnuteľností stúpli vlani podľa hlavnej ekonómky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej o 6 % a priblížili sa úrovniam spred krízy z roku 2008. Odvtedy však stúpla životná úroveň a disponibilné príjmy obyvateľov, takže rast cien je viac v súlade s fundamentmi ekonomiky. "Predpokladáme, že tento rok sa rast cien spomalí aj kvôli sprísňujúcim sa opatreniam NBS," poznamenala Mária Valachyová.

Podľa analytikov bude úverovanie bývania naďalej pokračovať, avšak rast sa bude spomaľovať. "To je zrejme aj želaný stav centrálnej banky, ktorá bude tento vývoj sledovať," povedala Valachyová. Zároveň podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza sadzby už nemajú veľmi kam klesať, počet kupujúcich taktiež asi nebude rásť, je prirodzené očakávať spomalenie rastu úverov na bývanie aj bez zásahov NBS. "Pretože v roku 2019 by sme očakávali spomalenie rastu úverov bez ohľadu na kroky NBS," dodal Lörincz.