Americká ekonomika pravdepodobne spomalí, clá na čínske dovozy už pôsobia ako brzda

Pridajte názor  Zdroj:

29. 4. 2019 - V aktuálnom prieskume Národnej asociácie podnikových ekonómov počíta s viac ako dvojpercentným posilnením výkonu ekonomiky v tomto roku 53 % oslovených odborníkov, v predchádzajúcom januárovom prieskume ich bolo 67 %.

Rast americkej ekonomiky bude v tomto aj nasledujúcom roku pokračovať, avšak pomalším tempom, než predpokladali skoršie prognózy. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala v pondelok Národná asociácia podnikových ekonómov (NABE). S tohtoročným posilnením výkonu ekonomiky o viac ako 2 % počíta 53 % oslovených ekonómov, kým v predchádzajúcom januárovom prieskume ich bolo 67 %, uviedlo združenie. Očakávaný rast by znamenal výrazné spomalenie oproti prvému kvartálu tohto roka, kedy sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny podľa minulotýždňových údajov federálneho ministerstva obchodu zväčšil o 3,2 %.

Silný rast v úvode roka bol podľa ekonómov najmä odrazom zvyšovania firemných zásob a poklesu deficitu obchodnej bilancie, čo sú krátkodobé faktory, ktorých dopad pravdepodobne pominie. K zvyšovaniu dovozov v závere vlaňajška prispeli aj obavy z eskalácie obchodného sporu s Čínou. Washington a Peking síce vyjadrili záujem o dohodu a pokračujú v rokovaniach, existujúce clá na čínske importy však napriek tomu už pôsobia ako brzda hospodárskeho rastu, myslí si 75 % oslovených ekonómov.