Pre trhy je to odteraz už všetko z kopca

Diskusia 6  
Pre trhy je to odteraz už všetko z kopca
Zdroj: QZ
Foto: SITA/AP


11. 2. 2019 - Zatiaľ čo väčšina firiem vo svojich výsledkoch porazila očakávania predaja, zisky a mnohé ďalšie, prognózy do budúcnosti už tak optimistické nie sú.

Asi 70 % spoločností z indexu S & P 500, ktoré v posledných týždňoch zverejnili svoje finančné výsledky za štvrtý štvrťrok, prekonalo očakávania príjmov. Napriek tomu trikrát toľko firiem tvrdí, že príjmy za prvý štvrťrok sa dostanú pod očakávania. Po prvýkrát v priebehu rokov sa analytici domnievajú, že rast podnikových výnosov sa celkovo zníži namiesto rastu. Čiastočne preto, lebo v predchádzajúcich štvrťrokoch to bolo natoľko dobré. Silný hospodársky rast, daňové úľavy, (zbohom  spätné výkupy) a ďalšie "konštruktívne" faktory sa postarali o dobré výsledky. Ešte vlani sa hovorilo o pokračovaní dvojciferného raste výnosov v prvom štvrťroku, ,postupom času sa ale začali objavovať pochybnosti. Zlom nastal na prelome roka, keď aj Apple vypustil výstrahu ohľadom firemného zisku na nič netušiace trhy. A odvtedy podobné vyjadrenia možno vidieť v takmer každom sektore.

Pre trhy je to odteraz už všetko z kopca

Zdá sa, že trhy sú za vrcholom, takže otázkou teraz je, či uvidíme postupné spomalenie alebo náhly pokles. Dlhý úsek ekonomického rastu a starnúceho býčieho trhu sú ohrozené obchodným napätím medzi USA a Čínou, Brexitom, rastúcimi úrokovými sadzbami zo strany FEDu a ďalšími "búrlivými vetrami" (ďalší populárny výraz medzi analytikmi).

Keď sa cyklus otočí, čo sa stane, ak budú ďalšie správy ešte horšie, než sa očakávalo?

Pre trhy je to odteraz už všetko z kopca