MMF znížil prognózu rastu svetovej ekonomiky v tomto roku na 3,5 %

Pridajte názor  Zdroj:

21. 1. 2019 - Medzinárodný menový fond (MMF) už druhýkrát v priebehu troch mesiacov znížil prognózu rastu svetovej ekonomiky v tomto aj budúcom roku.

Medzinárodný menový fond (MMF) už druhýkrát v priebehu troch mesiacov znížil prognózu rastu svetovej ekonomiky v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je slabosť v Európe a na niektorých rozvíjajúcich sa trhoch. Varoval, že expanzia zaznamenaná v posledných rokoch stráca dynamiku a že pokračovanie obchodných napätí môže ešte viac destabilizovať a spomaliť globálne hospodárstvo.

MMF aktuálne počíta v tomto roku s nárastom svetovej ekonomiky o 3,5 % po 3,7 % vlani a v roku 2020 o 3,6 %. To je o 0,2 percentuálneho bodu respektíve o 0,1 bodu menej v porovnaní s predpoveďou fondu zverejnenou vlani v októbri.

"Globálna ekonomika expanduje zdravým tempom, vidíme však spomaľovanie jej dynamiky," uviedla hlavná ekonómka MMF Gita Gopinathová. Dodala, že existuje veľa významných rizík, ktoré môžu svetovú ekonomiku ešte viac ochladiť. Jedným z najväčších rizík je eskalácia obchodných konfliktov. Medzi ďalšie patrí zvyšovanie úrokových sadzieb v USA a inde, neriadený brexit alebo nečakane prudké spomalenie čínskej ekonomiky.

MMF zverejnil revidované vyhliadky svetovej ekonomiky na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Prognózu pre USA nezmenil, naďalej počíta v tomto roku so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,5 % po 2,9 % v roku 2018. Na budúci rok by sa tempo rastu malo spomaliť na 1,8 %.

MMF znížil predpoveď expanzie eurozóny v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu na 1,6 % z 1,8 %. Na budúci rok by HDP mal stúpnuť o 1,7 %.

Rast čínskej ekonomiky sa podľa fondu spomalí na 6,2 % zo 6,6 % vlani. Tempo expanzie by potom malo v roku 2020 stagnovať na 6,2 %.