Elektronická zdravotná knižka pomôže odhaliť podvody, tvrdí NCZI

Diskusia 2  Zdroj:

17. 8. 2018 - Podľa tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií systém eZdravie umožní pacientom prostredníctvom elektronickej zdravotnej knižky kontrolovať svoje zdravotné záznamy a zistiť prípadné nezrovnalosti

Elektronická zdravotná knižka pomôže odhaliť podvody. Podľa tlačovej správy Národného centra zdravotníckych informácií systém eZdravie umožní pacientom prostredníctvom elektronickej zdravotnej knižky (EZK) kontrolovať svoje zdravotné záznamy a zistiť prípadné nezrovnalosti. NCZI tak reagovalo na aktuálne prípady fiktívnych preventívnych prehliadok, ktoré odhalila zdravotná poisťovňa Dôvera.

"Už dnes, ak má pacient občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID), vie si pozrieť svoje záznamy v elektronickej zdravotnej knižke a zistiť takéto informácie," uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Podľa neho EZK obsahuje údaje z účtu poistenca, vlastné záznamy pacienta a každý pokus o prístup či poskytnutie údajov sa v nej zaznamenáva.

Pacient sa ku knižke dostane cez Národný portál zdravia www.npz.sk, kde je v pravom hornom rohu odkaz "Moja zdravotná knižka." Keď naň klikne, otvorí sa informácia o nutnosti inštalácie aplikácie eID. Ak má aplikáciu eID nainštalovanú, pokračuje prostredníctvom BOK (bezpečnostný ochranný kód) v prihlásení do svojej EZK.

Elektronizácia zdravotníctva, ktorej výsledkom je aj zavedenie EZK, má podľa NCZI zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Od januára v eZdraví lekári vytvorili 5,7 miliónov záznamov z vyšetrení a predpísali vyše 21 a pol milióna e-receptov.