Spotrebiteľské ceny v Rakúsku spomalili v máji tempo rastu pod 2 %

Pridajte názor  Zdroj: TASR

16. 6. 2017 - Spotrebiteľské ceny v Rakúsku zaznamenali v máji spomalenie rastu, napriek tomu, že ceny potravín svoj rast výrazne zrýchlili.

Spotrebiteľské ceny v Rakúsku zaznamenali v máji spomalenie rastu, napriek tomu, že ceny potravín svoj rast výrazne zrýchlili. Ukázali to dnes zverejnené údaje rakúskeho štatistického úradu.

Index spotrebiteľských cien vzrástol minulý mesiac medziročne o 1,9 %. V apríli rast predstavoval 2,1 %. Spotrebiteľské ceny vzrástli v Rakúsku aj v medzimesačnom porovnaní, rast však dosiahol len 0,1 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien vzrástol oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 2,1 % po 2,3-% raste v apríli. Medzimesačne sa harmonizované spotrebiteľské ceny znížili o 0,1 %.

Údaje štatistického úradu ukázali, že ceny potravín vzrástli v máji o 2,1 %. To znamená výrazné zrýchlenie rastu, keď v apríli dosiahol rast 1,1 %. Ešte výraznejšie sa zvýšili ceny alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, až o 3,3 %. Rast zaznamenali aj ceny odevov a obuvi, a to o 1,5 %.