Individuálna spotreba v SR sa rovná 77 % priemeru EÚ

Slovensko bolo v roku 2016 podľa údajov Eurostatu v skupine štátov, v ktorých je skutočná individuálna spotreba o 20 až 25 % nižšia, ako je priemer celej EÚ

Skutočná individuálna spotreba (AIC) na obyvateľa v rámci Európskej únie v roku 2016 pri vyjadrení podľa parity kúpnej sily bola od 53 % priemeru únie v Bulharsku po 132 % priemeru únie v Luxembursku. Vyplýva to z prvého predbežného odhadu, ktorý v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Na Slovensku bola v minulom roku skutočná individuálna spotreba na obyvateľa na úrovni 77 % priemeru Európskej únie.

Slovensko sa tak nachádzalo v skupine krajín, v ktorých je AIC o 20 až 25 % nižšia, ako je priemer únie. V tejto skupine boli aj Česká republika, Grécko, Poľsko a Slovinsko. Lepšie na tom vlani boli Španielsko, Litva, Portugalsko a Malta, kde AIC bola 10 až 20 % pod priemerom únie. Írsko, Taliansko a Cyprus boli 10 % alebo menej pod priemerom EÚ. Nižšiu skutočnú individuálnu spotrebu na obyvateľa ako Slovensko mali Estónsko, Lotyšsko, Maďarsko a Rumunsko, kde bola 30 až 40 % pod priemerom EÚ. Po nich nasledovali Chorvátsko a Bulharsko, kde bola AIC na úrovni 59 % a 53 % priemeru EÚ.

Vyššia skutočná individuálna spotreba na obyvateľa ako priemer EÚ bola vlani v desiatich členských krajinách. Veľká Británia, Dánsko, Fínsko, Belgicko, Francúzsko, Holandsko a Švédsko boli 10 až 15 % nad priemerom EÚ. Nemecko a Rakúsko boli vyše 20 % nad priemerom EÚ a najvyššiu skutočnú individuálnu spotrebu na obyvateľa malo Luxembursko, a to 32 % nad priemerom únie.

Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily sa v roku 2016 v rámci členských krajín EÚ tiež výrazne líšil. Na Slovensku sa HDP na obyvateľa rovnal 77 % priemeru EÚ. Najnižší bol v Bulharsku (48 % priemeru EÚ) a najvyšší v Luxembursku (267 % priemeru EÚ). Nad priemerom EÚ bolo vlani podľa HDP na obyvateľa jedenásť členských krajín.

Súvisiace články

Aktuálne správy