Záujem o hypotéky sa vlani zvýšil, vzrástla aj ich výška

Pridajte názor  Zdroj: TASR

9. 3. 2017 - V uplynulom roku klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšiu úroveň, z 2,54 % na 1,86 %.

V uplynulom roku klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšiu úroveň, z 2,54 % na 1,86 %. Prakticky sa tak Slovensko dostalo v tomto ukazovateli na priemer krajín eurozóny. Nižší úrok zaznamenali iba štyri krajiny, a to Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko.

Ako dnes uviedli v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia ČSOB, rekordne nízke úroky významne podporili záujem klientov o hypotekárne úvery, ako o nové, tak aj o refinancovanie už existujúcich záväzkov.

"V našej banke sme vlani zaznamenali výrazný nárast záujmu o hypotekárne úvery. A to z pohľadu počtu aj objemu uzatvorených zmlúv. Priemerná výška hypotekárneho úveru sa v uplynulom roku zvýšila medziročne o 14 %," uviedla Andrea Lazar, riaditeľka odboru retailového segmentu ČSOB.

Najvyššie hypotekárne úvery čerpajú obyvatelia Bratislavského kraja. Priemerná výška hypotekárneho úveru v tomto kraji bola vlani 80.296 eur, čo je o tretinu viac ako celoslovenský priemer. Naopak, najnižšiu priemernú výšku eviduje banka v Banskobystrickom kraji, kde si klienti vlani požičiavali na bývanie v priemere 48.118 eur, čo je o necelú pätinu menej ako celoslovenský priemer.

Rozdielna výška úverov súvisí s rozdielnymi cenami nehnuteľností v regiónoch. Práve ich ceny v pomere s priemernom mzdou v danom regióne vyjadrujú dostupnosť bývania. V poslednom štvrťroku uplynulého roka si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu mohol dovoliť kúpiť približne 0,76 štvorcového metra bytu alebo domu.

"Z aktuálneho porovnania miezd a cien nehnuteľností v jednotlivých krajoch vyplýva, že z priemerného mesačného platu si môže najmenej dovoliť obyvateľ Bratislavského kraja, a to presne 0,67 štvorcového metra. Naopak, najviac obyvateľ Trenčianskeho kraja, v priemere 1,38 štvorcového metra," uviedol Jozef Futrikanič, riaditeľ odboru financovania nehnuteľností ČSOB.

Súčasne s rastúcim záujmom o financovanie vlastného bývania si klienti čoraz intenzívnejšie uvedomujú aj zodpovednosť, ktorú so sebou tento finančný záväzok prináša. Podľa Petra Ripku z ČSOB Poisťovne patrí Slovensko stále ku krajinám, ktorých obyvatelia si častejšie poisťujú majetok ako seba samých. Nastáva však trend, že klienti sa čoraz častejšie zaujímajú o možnosti poistenia pre prípad, že nebudú schopní splácať svoje hypotekárne úvery. V minulom roku poisťovňa evidovala najčastejšie poistné udalosti ako práceneschopnosť, invalidita, ale aj úmrtia.