Proruský americký prezident nakopol investície v Rusku: Moskovská burza hlási rekord, akcie idú na dračku

, Financial Times, iDnes Foto: SITA/AP;koláž TASR/AP

Moskovská burza v januári zaznamenala najlepší výsledok vo svojej histórii. Nový americký prezident pre mnohých predstavuje nádej na ukončenie protiruských sankcií.

Donald Trump vo svojej prezidentskej kampani vyslal nejeden pozitívny signál do Moskvy. Medzinárodní investori tento jasný signál zaregistrovali a doláre do ruských akcií a dlhopisov začali tiecť. Moskovská burza cenných papierov zaznamenala v januári tohto roku najlepší výsledok vo svojej histórii. Manažér kapitálového fondu so zameraním na Rusko, Colin Croft, pre britský denník Financial Times vyhlásil, že "Donald Trump dlhodobe najviac proruský prezident USA."

Po nástupe Trumpovej administratívy mnohí investori a ekonómovia očakávajú, že by mohlo dôjsť k ukončeniu ekonomických sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu po anexii Krymu v roku 2014. Tie spoločne s nízkymi cenami ropy poslali ruskú ekonomiku do recesie, z ktorej sa Moskva dostáva až teraz. Sankcie navyše investorov odrádzajú od nakupovania ruských dlhopisov.

Analytická spoločnosť Morningstar tvrdí, že Rusko sa od dna odrazilo už vlani. Až tretina z pätnástich najlepšie operujúcich investičných fondov sa špecializovala na investície v Rusku. Spojené štáty nie sú jedinou krajinou, odkiaľ prichádzajú peniaze na ruskú burzu. Záujem majú aj investori z rozvíjajúcich sa trhov. Podľa údajov Morningstar teraz držia o 3 percentá viac ruských aktív, ako tomu bolo v roku 2014.

Pozitívne sa na ekonomický výhľad Ruska pozerá aj medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. Tá pre rok 2017 odhaduje rast tamojšej ekonomiky na úrovni jedného percenta. Inflácia rubľa by tento rok nemala presiahnuť 5,8 percenta. Hodnota domácej meny sa vlani prepadla o 9,8 percenta, čo pocítili najmä tamojšie nízkopríjmové skupiny. Ekonómovia predpokladajú, že ruská centrálna banka tento rok siahne na úrokové sadzby hneď niekoľkokrát. Spoločne s nižšou infláciou by to vo výsledku malo znamenať pozitívny rast ruských aktív, ale aj tamojšej kúpnej sily.

Rubľu sa darí, vlani oproti doláru posilnil o 27 percent a teraz sa obchoduje asi za 60 rubľov za dolár. Na začiatku februára 2014 bola jeho hodnota na 35 dolároch.

Mnoho investorov sa ale i naďalej Rusku vyhýba. Obavy pretrvávajú najmä kvôli dlhotrvajúcej kríze na východnej Ukrajine a kremeľskej podpore sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Časť amerických senátorov prišla v januári s návrhom na ďalšie sankcie a pochybnosti budí aj systém fungovania ruských spoločností. "Stále sa stretávame s korupciou a podozrením z úplatkov," uviedol pre Financial Times manažér nemenovaného investičného fondu.

Skeptici nepredpokladajú, že ruské akcie by mohli zopakovať minuloročné výsledky. Pokiaľ do ruských akcií pritečie príliš veľa peňazí zo západných fondov, pole pre investorov sa rapídne zúži. S ruskou ekonomikou by tiež zamávala nižšia cena ropy, na ktorej je krajina závislá.

Ekonómovia aj investori sa napriek tomu väčšinovo zhodujú, že ruské akcie sú teraz dobrou kúpou a že prípadné uvoľnenie alebo úplne zrušenie sankcií tamojšiemu trhu len pomôže.

Súvisiace články

Aktuálne správy