Počet dronov v USA sa do roku 2020 zhruba strojnásobí

Diskusia 2  Zdroj: TASR

26. 3. 2016 - Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) odhaduje, že na konci roka 2020 bude oblohu nad Spojenými štátmi križovať približne 7 miliónov dronov.

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) odhaduje, že na konci roka 2020 bude oblohu nad Spojenými štátmi križovať približne 7 miliónov dronov. To je takmer trojnásobne viac ako úrad očakáva na konci tohto roka. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa FAA sú tieto nepilotované letecké systémy najrýchlejšie rastúcim odvetvím aviatiky. Úrad predpovedá, že na konci tohto roka sa bude v USA využívať približne 2,5 milióna dronov.

To, ako sa bude ďalej vyvíjať trh s dronmi, však závisí aj od budúcich bezpečnostných a regulačných opatrení, ktoré zavedie americká vláda. FAA v tejto súvislosti uviedol, že vlani už americká administratíva podnikla v tomto smere prvé kroky.

V decembri 2015 zverejnil FAA pravidlá pre registráciu malých nepilotovaných strojov s hmotnosťou nad 250 gramov, ale nižšou ako 25 kilogramov, vrátane pravidiel pre náklad, ako sú napríklad namontované kamery.

FAA odhaduje, že počet dronov, ktoré sa využívajú na rôzne koníčky, stúpne z tohoročných 1,9 milióna na 4,3 milióna kusov, zatiaľ čo počet dronov pre komerčné využitie sa v sledovanom období zvýši zo 600.000 na 2,7 milióna kusov.

Úrad ale zároveň dodal, že prognóza pre komerčné využite dronov sa robí ťažšie vzhľadom na rýchle tempo rastu tohto trhu.