Banky na Slovensku aj po zavedení špeciálnej dane zvýšili v prvom kvartáli čistý zisk

Banky na Slovensku v prvom štvrťroku zvýšili súhrnný čistý zisk medziročne o 11 percent na 255,5 milióna eur. Viac zarobili hlavne na úrokoch, vyplýva z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). Skoršie všeobecné zvýšenie úrokových sadzieb už vlani prispelo k rekordným ziskom slovenského bankového sektora, žiaľ aj napriek špeciálnej dani.

Čistý úrokový výnos slovenských bánk, ktorý je ich hlavným príjmom, za obdobie od začiatku tohto januára do konca marca vzrástol oproti rovnakému obdobiu vlaňajška o 17 percent na 609,3 milióna eur.

Trhové úrokové sadzby predtým stúpli v reakcii na sprísňovanie menovej politiky napríklad zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá tak urobila v súvislosti s vysokou infláciou v eurozóne.

Zisk slovenského bankového sektora pred zdanením v prvom tohtoročnom štvrťroku stúpol medziročne o viac než dve pätiny takmer na 418 miliónov eur.

Sadzba špeciálnej dane pre rok 2024 predstavuje 30 percent

Súčasná vláda po vlaňajšom nástupe do úradu presadila zavedenie osobitnej dane zo zisku bánk. Pre tento rok jej sadzba predstavuje 30 percent, od budúceho roka by sa podľa schváleného zákona mala postupne znižovať.

Za celý minulý rok banky na Slovensku podľa predbežných údajov NBS hospodárili s rekordným čistým ziskom 1,2 miliardy eur.

Viac o téme: banková daň , čistý zisk , dane , Národná banka Slovenska NBS , rast zisku , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy