Zelené parkety a veľká EURfória

Diskusia 2  Zdroj: Forexpro.sk

6. 9. 2012 - Vo štvrtok bola jednoznačne kľúčová udalosť konferencia ECB,na čele s Mariom Draghim. Trhy od neho očakávali konkrétne kroky nazáchranu eura a potápajúceho sa titaniku.

Vo štvrtok bola jednoznačne kľúčová udalosť konferencia ECB, na čele s Mariom Draghim. Trhy od neho očakávali konkrétne kroky na záchranu eura a potápajúceho sa titaniku. Draghi dnes nesklamal a prišiel s riešením, ako podporiť krachujúce krajiny Eurozóny. O 13.45 sme sa však dočkali malého prekvapenia, keď ECB nezmenila úrokové sadzby a hlavná sadzba tak ostala na 0.75%. Trh pritom očakával zníženie o 25 bázických bodov. Následne sa k tomu na konferencii vyjadril aj samotný Draghi a povedal, že zníženie sadzieb by nemalo žiadny efekt.

Následne sa guvernér Draghi povenoval spomínanému nákupu dlhopisov. ECB nebude mať senioritu pri nákupe dlhopisov, teda bude plne znášať následky defaultu krajiny, ktorej dlhopisy bude vlastniť. Nákupy nebudú limitované sumou a ECB taktiež neoznámila strop pre výnosy dlhopisov. Sústrediť sa bude na krátky koniec výnosovej krivky, teda do 3 rokov, keďže väčšina emisií štátov prebieha práve tu. Draghi taktiež spomenul, že nákupy budú sterilizované. A skupovanie dlhopisov sa môže týkať aj krajín, ktoré už o pomoc požiadali. ECB tak oficiálne začala monetizovať európsky dlh, čo z dlhodobého hľadiska musí mať na spoločnú menu negatívny vplyv. Dnes si však užívala rally, keďže každé riešenie je dobré a obchodníci tak preferovali risk on prístup a nákup všetkého rizikového. EURUSD tak zatvoril na 1.2640. Ako to už však často býva, politici a centrálni bankári často krát nemyslia na dlhodobé následky, ale iba na krátkodobé riešenia, takže situácia sa môže čoskoro znova skomplikovať. Najmä keď krajiny už nemusia škrtať svoje výdavky, pretože v prípade vysokých výnosov príde centrálna banka a im sa tak uľaví. Ďalší vývoj v Eurozóne tak bude určite zaujímavý.  

Na parketoch sa tak dnes veru poriadne zelenalo. Európske akcie predviedli nevídané rally, na čele so španielskym a talianskym indexom. Close bol tak silno v zelenom: FTSE100 +2.11%, CAC40 +3.06%, DAX30 +2.91%, IBEX35 +4.91%, FTSE MIB +4.31%. Optimizmus sa preniesol aj na americké burzy. Tie zažili taktiež silné prírastky a index SP500 si siahol na úrovne, ktoré sme nevideli od roka 2008, teda métu 1430 bodov. Najbližšie rezistencie sú tak na leveloch 1440 bodov a 1520 bodov, následne až historické maximá 1576 bodov, čo pri súčasnom trende nemusí trvať dlho.

Americké indexy tak končia nasledovne: DJIA +1.86%, SPX +2.03%, NAS +2.17%.

Peter Bukov, analytik Capital Markets o.c.p.,a.s.