Finančná správa je efektívna vo výbere spotrebných daní na Slovensku

Výber spotrebných daní slovenskou finančnou správou je efektívny. Vyplýva to z výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý v roku 2014 hodnotil efektívnosť výberu a správy vybraných spotrebných daní vo Finančnom riaditeľstve SR a colných úradoch v Bratislave a Nitre za obdobie rokov 2010 až 2013.
Cieľom kontroly bolo prispieť k zvýšeniu efektívnosti výberu daní do štátneho rozpočtu a znížiť riziko vzniku daňových únikov. „Výsledky boli kontrolovanými subjektmi hodnotené pozitívne, hlavne z hľadiska ich vplyvu na zlepšenie procesov merania ich výkonnosti a riadenia,“ priblížil generálny riaditeľ finančnej a daňovej sekcie NKÚ Vladimír Daniš na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Kontrolóri si posvietili na program zjednotenia výberu daní, cla a poistných odvodov UNITAS. Zamerali sa tiež na účinnosť systému boja proti únikom na dani z pridanej hodnoty (DPH) a efektívnosť procesu ukladania zábezpeky na DPH.
Výber spotrebných daní na Slovensku je podľa Daniša stabilný. Z alkoholických nápojov, minerálneho oleja či tabakových výrobkov štát ročne získa približne 2 miliardy eur, čo je v prepočte na jedného obyvateľa v priemere od 360 do 380 eur. „V lehote splatnosti bolo zaplatených v podstate 99 % vyrubených spotrebných daní a suma neuhradenej dane dosiahla iba 0,01 %,“ vyčíslil sekčný riaditeľ. Úrad pozitívne hodnotil aj skutočnosť, že finančná správa dokázala vybrať dane s minimálnym počtom administratívnych pracovníkov.
Zistenia NKÚ však poukázali na nedostatočný systém vnútornej kontroly finančnej správy v oblasti spotrebných daní. „Za štyri roky bolo na colných úradoch vykonaných len sedem interných kontrol, na niektorých vôbec,“ zdôraznil Daniš.
NKÚ odporučil Finančnému riaditeľstvu zaviesť jednotný systém merateľných kritérií výkonnosti, aby bolo možné porovnať výkony jednotlivých colných úradov pri správe spotrebných daní. Na budúci rok plánuje slovenský úrad uskutočniť paralelnú kontrolu s českým kontrolným úradom, ktorá porovná výkonnosť finančnej správy v oboch krajinách.

Súvisiace články

Aktuálne správy