Čínsky zákaz požívania iPhonov vládnymi úradníkmi zasiahol akcie firiem v Spojených štátoch

Rozhodnutie Číny zakázať vládnym zamestnancom používať v kanceláriách iPhony americkej spoločnosti Apple vyvolalo obavy politikov v USA z dôsledkov pre americké technologické spoločnosti, ktoré sú silne závislé od trhu v Číne.

Akcie spoločnosti Apple za dva dni klesli o 6,4 %, čím sa jej trhová kapitalizácia znížila o 190 miliárd USD (177,40 miliardy eur).

Podľa niektorých analytikov z Wall Street to ukazuje, že ani spoločnosť s dobrými vzťahmi s čínskou vládou a veľkou prítomnosťou v ázijskej krajine nie je imúnna voči rastúcemu napätiu medzi Washingtonom a Pekingom.

Trenice medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta sa v uplynulých rokoch zhoršili. Washington sa totiž snaží obmedziť prístup Číny ku kľúčovým technológiám vrátane špičkovej čipovej technológie pre obavy z ich využitia na vojenské účely. Peking sa tiež snaží znížiť svoju závislosť od americkej technológie.

Huawei minulý týždeň uviedol na trh nový smartfón Mate 60 Pro

Čínsky koncern Huawei minulý týždeň uviedol na trh nový smartfón Mate 60 Pro. Je poháňaný pokročilým čipom vyrobeným čínskym zmluvným výrobcom čipov SMIC a predstavuje zjavný prielom pre spoločnosť, ktorú zasiahli americké sankcie.

Americké ministerstvo obchodu vo štvrtok (7. 9.) večer oznámilo, že pracuje na získaní informácií „o charaktere a zložení“ čipu, ktorý môže porušovať sankcie USA.

„Neustále pracujeme na hodnotení a v prípade potreby na aktualizácii našich kontrol na základe prostredia dynamických hrozieb a nebudeme váhať s prijatím vhodných opatrení na ochranu národnej bezpečnosti USA,“ dodalo ministerstvo.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan novinárom povedal, že americká vláda sa snaží získať viac informácií o čipe Huawei

Americké sankcie obmedzili prístup k nástrojom na výrobu čipov, ktoré sú nevyhnutné na výrobu najpokročilejších modelov mobilných telefónov. Umožnili tak Apple získať určitý podiel na trhu v Číne od národného favorita Huawei.

Akcie Qualcomm, dodávateľa Apple a jednej z amerických spoločností s najväčším zastúpením v Číne, sa prepadli o 7,2 %. Akcie ostatných dodávateľov Apple vrátane Broadcom, Skyworks Solutions a Texas Instruments klesli medzi 1,8 % a 7,4 %.

Pokles v technologickom sektore zasiahol tri hlavné americké akciové indexy

Pokles v technologickom sektore zasiahol tri hlavné americké akciové indexy, najmä technologický Nasdaq Composite, ktorý uzavrel obchodovanie vo štvrtok s poklesom o 0,9 %.

Čína bola pre Apple jasným bodom v náročnom období z hľadiska globálneho predaja smartfónov.

„Čína je pre Apple kľúčovým trhom nielen preto, že je to dôležité výrobné centrum, ale aj preto, že krajina je čoraz dôležitejším zdrojom príjmov,“ povedala Susannah Streeterová zo spoločnosti Hargreaves Lansdown.

Viac o téme: Apple , Čína , Huawei , iPhone , smartfóny , Spojené štáty americké USA , zákaz

Súvisiace články

Aktuálne správy