Amazon zrušil plánované prevzatie výrobcu vysávačov iRobot za 1,4 miliardy dolárov

Americký internetový obchod Amazon sa rozhodol upustiť od plánovaného prevzatia výrobcu robotických vysávačov iRobot za 1,4 miliardy dolárov. Firmy Amazon a iRobot v pondelok v spoločnom vyhlásení oznámili, že sa dohodli na zrušení transakcie kvôli odporu zo strany regulačných orgánov v Európskej únii.

Amazon dohodu o prevzatí firmy iRobot ohlásil v roku 2022. Európska komisia vlani v novembri uviedla, že podľa jej predbežného názoru by prevzatie firmy iRobot mohlo obmedziť hospodársku súťaž na trhu s robotickými vysávačmi.

„Je pre nás sklamaním, že sa prevzatie firmy iRobot Amazonom nemôže uskutočniť,“ uviedol viceprezident Amazonu David Zapolsky, ktorý má na starosti právne záležitosti. „Prehnané a neprimerané regulačné prekážky odrádzajú podnikateľov, ktorí by mali mať možnosť považovať akvizície za jednu z ciest k úspechu. A to poškodzuje spotrebiteľov aj konkurenciu, teda to, čo sa regulátori podľa svojich slov snažia chrániť,“ dodal.

Sklamanie v spoločnom vyhlásení vyjadril aj zakladateľ spoločnosti iRobot Colin Angle. Akcie firmy iRobot na správu o zrušení transakcie reagovali výrazným poklesom. Spoločnosť iRobot v pondelok oznámila, že teraz uskutoční reštrukturalizáciu svojich aktivít, ktorej súčasťou bude zrušenie 350 pracovných miest. Zodpovedá to takmer tretine celkovej pracovnej sily podniku.

Viac o téme: akvizícia , Amazon , Európska únia EÚ , iRobot , pracovné miesta , regulačný úrad

Súvisiace články

Aktuálne správy