Analýza cien potravín rezortu financií ešte v decembri minulého roka identifikovala tri potraviny, ktoré mali na pultoch obchodov nezvyčajne vysoké ceny. Išlo o maslo, vajcia a syr Eidam. Podľa najnovších údajov sa pri vajciach a syre situácia nezlepšila. Napriek týmto dvom potravinám rezort financií konštatuje, že celkovo na Slovensku nie je ohrozená dostupnosť a spotreba základných potravín.
Ceny potravín začali rásť celosvetovo v dôsledku vojny v Ukrajine a následného narušenia svetového obchodu s agrokomoditami a energiami. Rast cien na Slovensku dosiahol vrchol v marci 2023 a odvtedy sa potravinová inflácia podľa vládnej analýzy cenového vývoja základných potravín postupne spomaľuje.
Kým v období od januára 2022 do marca 2023 ceny potravín (bez alkoholických nápojov a tabaku) rástli v priemere o 2,1 percenta mesačne, od apríla 2023 do januára 2024 ceny rástli priemerne len o 0,1 percenta mesačne. Tento rast tak bol pod priemerom eurozóny vo výške 0,2 percenta. „Ceny 30 percent spotrebného koša potravín aktuálne klesajú a ďalších 50 percent nerastie rýchlejšie ako 1 percento mesačne,“ uvádza rezort financií v pripravenej analýze.
Napriek tomuto pomerne pozitívnemu vývoju sú na Slovensku komodity, ktorých ceny sú nezvyčajne vysoké. Ešte decembrová analýza ukázala nezvyčajne vysokú cenu masla, vajec a syru Eidam na Slovensku. Nové údaje zo skenerov pokladní síce ukazujú, že skutočne zaplatené ceny boli už nižšie, no napriek tomu boli v porovnaní so susedným Českom vyššie.
Považujete ceny vajec a syru Eidam na Slovensku za vysoké?
„Vajcia sú na Slovensku drahšie asi o 20 percent v porovnaní s ČR. Rozdiel vznikol v druhom polroku 2023. Jednotková cena syru Eidam bola na Slovensku v januári 2024 vyššia než v ČR o približne 12 percent,“ uvádza rezort financií. Rozdiel v cenách v neprospech Slovenska pritom pretrvával celý rok 2023.
Vláda sa chce bližšie pozrieť na dôvody nárastu cien týchto dvoch potravín. „Okamžite analyzujeme, kde a kto je na vine. Je dodávateľ na vine, alebo je to obchodný reťazec, ktorý to predáva?“ spýtal sa premiér Robert Fico po rokovaní vlády.
Rezort financií v analýze ďalej konštatuje, že svetový šok do cien agrokomodít a energií navýšil nielen náklady, ale aj ziskovosť najmä v poľnohospodárstve, pričom ziskovosť vo výrobe potravín a v maloobchode je taktiež nad úrovňami rokov 2018 a 2019.
Aktuálne zistenia podľa rezortu preukázali, že na Slovensku nie je ohrozená dostupnosť a spotreba základných potravín. Ministerstvo preto považuje realizáciu opatrení na podporu cenovej stability a dostupnosti základných potravín za dostatočnú.