Veľký obrat na realitnom trhu? Ceny nových nehnuteľností začali opäť rásť!

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v 4. štvrťroku 2023 medzikvartálne stúpli o 2,1 %, toto tempo rastu platilo ako pre nové, tak aj pre existujúce nehnuteľnosti. Ceny existujúcich nehnuteľností zdynamizovali rast z predošlého štvrťroku, ceny nových nehnuteľností vzrástli prvýkrát od konca roka 2022.

Ako informoval Štatistický úrad SR, v referenčnom medziročnom porovnaní na celoslovenskej úrovni kupujúci platili za domy a byty stále o 1,1 % nižšie sumy ako v rovnakom období roka 2022. Zlacňovanie však v porovnaní s letom výrazne pribrzdilo.

Existujúce nehnuteľnosti sa v priemere predávali za rovnaké ceny ako pred rokom, nové nehnuteľnosti už tretí štvrťrok v rade za ceny približne o 4 % nižšie ako pred rokom. V porovnaní s priemerom roka 2010 boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 83,2 %.

Z regionálneho hľadiska ceny nehnuteľností medzikvartálne vzrástli v 7 spomedzi 8 krajov SR, najvýraznejšie o 3,9 % v Bratislavskom kraji. Lacnejšie sa predávali len v Nitrianskom kraji.

Pri existujúcich nehnuteľnostiach ceny medzikvartálne stúpli v 6 z 8 regiónov Slovenska, najdynamickejšie v Banskobystrickom kraji takmer o 7 %. Mierne zlacňovanie z predošlého obdobia pretrvalo v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Nové nehnuteľnosti v porovnaní s letom v 5 krajoch zdraželi, najvýraznejšie v Bratislavskom kraji o 6 %. Pokles cien nových domov a bytov sa prejavil v Banskobystrickom, Trnavskom a najviac o 7,5 % v Nitrianskom kraji.

Naďalej však boli ceny nehnuteľností vo väčšine regiónov nižšie ako pred rokom, výnimkou boli len Nitriansky a Trnavský kraj. Zásadnejšie medziročné poklesy sa odzrkadlili najmä pri nových nehnuteľnostiach, až v piatich krajoch to bolo o viac ako 5 %.

Najvýraznejší pokles nových domov a bytov o 9 % bol v Banskobystrickom kraji. Výrazne lacnejšie ako pred rokom sa predávali novostavby aj v Trenčianskom, Žilinskom, Nitrianskom a Bratislavskom kraji.

Našli sme cenové dno?

Najnovšie dáta možno podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka interpretovať ako jemné potvrdenie náznaku cenového dna. Na druhej strane, ak by aj tento cenový trend podľa jeho slov pokračoval neznamená to, že by rast mal dosahovať silu trendu, ktorý sme videli pred dvoma rokmi. „Pôjde podľa nášho názoru skôr o stagnáciu cien a teda budú sa striedať mesiace rastu a poklesu cien,“ očakáva analytik.

Svoj vplyv na vývoj bude mať aj ponuka na trhu, ktorá flexibilne reaguje na vývoj dopytu – v preklade, ak ceny rastú, rastie aj počet inzerujúcich predajcov, snažiacich sa predať drahšie a naopak. Cenová korekcia, ktorú sme zaznamenali v poslednom roku a pol sa prejavila aj na poklese začatej výstavby, čo s určitým oneskorením (pravdepodobne niekedy v 4. štvrťroku) zníži aj ponuku nových nehnuteľností, čo bude tiež zvyšovať cenovky. Hoci nové stavebné povolenia začínajú dátovo vykazovať nárast, vyrovnať poklesy v novej výstavbe potrvá podľa analytika dlhšie (historicky 2,5 roka, čo je priemerná doba výstavby).

Dopyt by mal stúpať

Celkový dopyt po nehnuteľnostiach z ekonomického pohľadu, by mal však rásť, keďže prostredie bude na Slovensku priaznivé – obnovuje sa rast reálnych miezd pri stále stúpajúcich nominálnych mzdách v prostredí neporovnateľne nižšej inflácie, akú sme tu mali v posledných dvoch rokoch, a to všetko pri stabilnej miere nezamestnanosti.

„Tým by sa mohla zvýšiť aj priemerná cena, za ktorú si budú môcť domácnosti dovoliť kúpiť novú nehnuteľnosť, teda pocitovo (majú viac peňazí), ale aj regulatívne (dosiahnu na vyššie plnenie ukazovateľov DTI a DSTI),“ dodáva Tomáš Boháček.

Dlhodobá štatistika cien nehnuteľností na Slovensku poukazuje stále na pomerne silný rastový trend, keď od roku 2010 ceny rastú dnes o viac ako 83 percent, teda takmer dvojnásobným tempom ako priemer krajín EÚ a o viac ako dve tretiny viac ako je priemer v krajinách eurozóny.

Viac o téme: 365.bank , bývanie , ceny nehnuteľností , nehnuteľnosti , Štatistický úrad SR , Tomáš Boháček

Súvisiace články

Aktuálne správy