V stavebnej legislatíve nastávajú nové zmeny: Skrátia povoľovanie stavieb o mesiace až roky

Zmeny v stavebnej legislatíve, ktoré v utorok (13. 2.) schválila Národná rada (NR) SR, skrátia podľa ministerstva dopravy povoľovanie stavieb o mesiace, v niektorých prípadoch až o roky. V utorok o tom informovala hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková s tým, že parlament upravil tiež spôsob menovania členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania.

Poslanci NR SR rozhodli o posunutí účinnosti zákona o výstavbe, ktorý mal začať platiť od 1. apríla, o jeden rok. Do účinnosti tak vstúpi až od apríla 2025, dovtedy ho plánuje rezort dopravy prepracovať. Zároveň novelizovali aktuálne platný stavebný zákon, do ktorého pribudlo niekoľko zmien.

„Pôvodný zákon schválený bývalou vládou by od apríla spôsobil kolaps celého stavebného konania. Tak, ako bol pripravený, bol nevykonateľný, preto sme sa rozhodli odložiť jeho platnosť. Zároveň však zavádzame viacero noviniek, ktoré povoľovacie procesy urýchlia o celé mesiace, v niektorých prípadoch až o roky,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Rezort dopravy napríklad zaviedol takzvanú fikciu súhlasu. Ak obec do 60 dní nevydá stanovisko ku konkrétnej stavbe, bude sa to považovať za súhlas, priblížila Poláčiková. Po novom sa tiež bude hlavný objekt stavby povoľovať na rovnakom úrade ako vedľajšie. „Teda pri povoľovaní domu na rovnakom úrade vybavíte aj povolenia pre príjazdovú cestu či prípojky,“ spresnila hovorkyňa.

Poslanci NR SR tiež upravili spôsob menovania členov predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania. Po novom ich bude vymenúvať členská schôdza agentúry. Zároveň sa zo zákona vypustilo sedemročné funkčné obdobie členov predstavenstva, priblížila Poláčiková.

„Myšlienka existencie takejto agentúry nie je zlá, ale od začiatku to bolo celé pomerne neštandardne nastavené, čo, mimochodom, konštatovala aj pani prezidentka. K samotným stanovám agentúry a základným dokumentom sme sa pomerne krkolomne dostali len minulý týždeň, čo je asi najlepším dôkazom toho, že si žiada zmeny,“ doplnil Ráž.

Viac o téme: NR SR , povoľovanie stavieb , schválenie , skrátenie , stavebná legislatíva

Súvisiace články

Aktuálne správy