Nakúpiť byty v Nemecku sa minulý rok oplatilo: Ceny klesli najviac od roku 2000!

Ceny bytových nehnuteľností v Nemecku vlani medziročne klesli o 8,4 percenta, oznámil dnes nemecký štatistický úrad. Je to najhlbší prepad od roku 2000, kam až siahajú jeho záznamy, a zároveň ide o prvý medziročný pokles od roku 2007.

Realitný sektor v najväčšej európskej ekonomike sa potýka s problémami už dlhší čas. Aktuálne sa nachádza v najväčšej kríze za posledné desaťročia, napísala agentúra Reuters.

Sektor nehnuteľností v Nemecku aj inde v Európe roky prekvital, prispievali k tomu nízke úrokové sadzby a vysoký dopyt. Prudký rast sadzieb a ďalších nákladov však tento trend ukončil a niektorých developerov priviedol k platobnej neschopnosti.

V štvrtom štvrťroku klesli ceny bytových nehnuteľností oproti predchádzajúcemu roku o 7,1 percenta. Bol to piaty kvartálny pokles v rade, ale nie taký výrazný ako pokles o 10,1 percenta zaznamenaný v treťom štvrťroku.

V Česku vlani podľa ukazovateľa ČSOB Index bývania ceny bytov medziročne klesli o 5,8 percenta. Cena rodinných domov medziročne stagnovala, vzrástla ale cena pozemkov, a to o 7,2 percenta.

Viac o téme: byty , nehnuteľnosti , Nemecko , pokles , rok 2023

Súvisiace články

Aktuálne správy