Cena bytov na sekundárnom trhu sa vlani stabilizovala, zdraželi však prenájmy

Cena bytov na sekundárnom trhu nehnuteľností v Bratislave sa v roku 2023 stabilizovala, zvýšili sa však ceny prenájmov. Cena prenájmu vlani narástla o 5,11 %, o takmer štvrtinu (21,56 %) sa zvýšila aj ponuka bytov na prenájom. Vývoj na sekundárnom trhu s nehnuteľnosťami v roku 2023 zhrnula realitná kancelária (RK) Herrys.

„Predaj sa spomalil, zato prenájom rástol a ten rastový trend má nábeh pokračovať aj v úvode tohto roka,“ priblížil partner v RK Herrys Martin Bečár s tým, že za nárastom prenájmov na sekundárnom trhu stáli najmä stúpajúce úroky hypotekárnych úverov a zhoršenie dostupnosti vlastného bývania.

Pri predaji bytov sa priemerná cena za štvorcový meter (m2) vlani znížila o 2,07 % a v poslednom štvrťroku sa stabilizovala na úrovni 3644 eur/m2. Najvyššia cena za m2 bola vlani v januári, naopak, najmenej za m2 mohli kupujúci zaplatiť v októbri.

Ponuka bytov na predaj sa podľa realitnej kancelárie celoročne držala na priemernej úrovni 4400 jednotiek. Najviac bytov bolo vlani v ponuke v okrese Bratislava II (1465). Byty s najvyššou cenou za m2 (4715 eur/m2) sa ponúkali v bratislavskom Starom Meste.

Od začiatku roka 2023 sa ponuka bytov na prenájom zvýšila o 21,56 percenta

Minulý rok sa však darilo prenájmu bytov na sekundárnom trhu. Od začiatku roka 2023 sa ponuka bytov na prenájom zvýšila o 21,56 % a rástla aj v poslednom štvrťroku. Zvýšila sa aj priemerná cena za prenájom, ktorá sa na konci decembra vyšplhala na sumu 1008 eur. Najviac bytov na prenájom bolo v ponuke v decembri 2023, najmenej vlani v januári.

Podľa skúseností realitnej kancelárie prenájom bytu uprednostňujú skôr mladí ľudia. Záujem je najmä o prenájom zariadených novších bytov.

„Celkovo na sekundárnom trhu čakávame, že trend stabilizácie cien a ponuky v prípade predaja aj prenájmu bude pokračovať. Už teraz pozorujeme oživenie dopytu zo strany kupujúcich, čo môže byť ešte podporené znižovaním úrokových sadzieb v druhom polroku a odloženou kúpou z predchádzajúcich období,“ uviedol Bečár.

Viac o téme: Bratislava , byty , ceny bytov , prenájom , realitné kancelárie

Súvisiace články

Aktuálne správy