Štrajk v Hollywoode pokračuje, dopady pociťuje celý zábavný priemysel

Štrajk scenáristov v Hollywoode beží už skoro štyri mesiace, posledný mesiac aj s podporou hercov, a jej dopady už bolestivo pociťuje celý zábavný priemysel. Menej sa hovorí o tom, že protest zasiahol tiež celý rad podnikov, ktoré s filmovou brandžou súvisia len nepriamo alebo filmárom poskytujú potrebný servis. Nedostatok zákaziek tak trápi napríklad požičovne kostýmov, čistiarne, upratovacie firmy, staviteľov dekorácií alebo dopravné a cateringové spoločnosti, napísala agentúra AP.

„Úži sa mi dych z toho, ako tesne to teraz s peniazmi vychádza,“ hovorí spolumajiteľ obchodu s dobovými kostýmami Shon LeBlanc. Jeho firma Valentino ‚s Costume Group dúfala po pandémii covidu-19 v obrat k lepšiemu, a tak sa tento rok v januári presťahovala do väčších priestorov vo štvrti North Hollywood. Potom ale prišiel štrajk.

Do tej najskôr začiatkom mája vstúpili scenáristi, ktorí chcú so štúdiou vyjednať lepšie podmienky pre svoju prácu. V polovici júla sa k nim pridali herci združení v asociácii SAG. To ovplyvnilo sprvu hlavne nakrúcanie pravidelných programov ako sú napríklad talk show, neskôr sa posúvali aj termíny nakrúcania seriálov a tiež premiéry už dokončených filmov, pretože herci ich kvôli štrajku nemôžu propagovať.

Dôsledky štrajku dopadajú aj na povolania, ktoré sú s nakrúcaním spojené

Dôsledky štrajku však dopadajú aj na množstvo podnikateľov a povolaní, ktoré sú s nakrúcaním spojené. „Sme si absolútne vedomí toho, aká rana je to všeobecne pre celý priemysel a pre všetky naviazané podniky, na ktoré to dopadá,“ uviedol Victor Coleman, šéf spoločnosti Hudson Pacific, ktorá požičiava výpravu a vybavenie pre nakrúcanie cez svoje štúdiá Quixote a Sunset Studios. „Poškodí to všetkých. A myslím, že si to sú všetci dobre vedomí,“ dodal.

Pokles tržieb hlásia tiež reštaurácie, kaviarne, obchody alebo napríklad manikérky, ktoré pôsobia v okolí hollywoodskych štúdií. „Ten štrajk zasa znamená pre všetkých krok späť. Tentokrát ale nedostávame potrebnú pomoc“, uviedla s odvolaním sa na obdobie covidovej pandémie Corrie Sommersová z obchodnej komory v oblasti Toluca Lake, kde sa nachádzajú hollywoodske štúdiá.

Scenáristi a herci plánujú v proteste ďalej pokračovať

Scenáristi a herci plánujú v proteste ďalej pokračovať, aj keď sú si vedomí finančných dopadov štrajku. „Samozrejme, nikto nie je ľahostajný alebo nadšený z toho ako to narušilo jeho život. Ale ľudí rozumie tomu, prečo sa to deje a čo chceme dosiahnuť,“ povedal Luvh Rakhe, člen vyjednávacieho výboru združenia scenáristov WGA.

Posledný štrajk scenáristov pred 15 rokmi podľa odhadov priniesol pre filmový priemysel straty okolo 2,1 miliardy dolárov. Tentoraz budú straty ešte podstatnejšie vzhľadom na zapojenie hercov a zmeny, ktoré priniesol technologický vývoj a globalizácia, napísala AP.

Viac o téme: film , filmový priemysel , Hollywood , Spojené štáty americké USA , štrajk , zábavný priemysel

Súvisiace články

Aktuálne správy