Pšenica na burzách zdražuje po správe, že Rusko odstúpilo od obilných dohôd

Pšenica v pondelok na svetových trhoch zdražuje. Reaguje tak na oznámenie, že Rusko zastavilo svoju účasť na obilných dohodách, ktoré od minulého leta umožňovali aj napriek pokračujúcim bojom na Ukrajine vyvážať ukrajinské poľnohospodárske produkty z prístavov v Čiernom mori.

Cena pšenice na komoditnej burze v Chicagu krátko pred 15:00 hod. SELČ vykazovala rast skoro o tri percentá na 6,80 dolára za bušl (27,2 kg). Keď hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil, že Rusko od obilných dohôd odstupuje, cenový rast pri pšenici dosahoval až štyri percentá.

Podľa Peskova neboli naplnené časti dohôd týkajúcich sa Ruska. „Dnešným dňom fakticky prestali platiť čiernomorské dohody. (…) Žiaľ, časť dohody týkajúcej sa Ruska nebola doteraz naplnená. Ich platnosť teda skončila,“ uviedol hovorca Kremľa. Akonáhle však podľa neho budú splnené ruské podmienky, Moskva sa k dohodám bezodkladne vráti.

„Cena pšenice rastie po správe, že Rusko nepredĺži ukrajinskú dohodu o bezpečnej preprave,“ konštatoval analytik Matt Ammermann zo spoločnosti StoneX. „Rast cien je relatívne obmedzený,“ citovala ho agentúra Reuters. Trh podľa neho neočakáva krízu, pretože už predpokladal, že Rusko dohodu nepredĺži. „Podľa odhadov sú zásoby pšenice dostatočné na uspokojenie dopytu po dovoze. Ceny by sa mohli znížiť, ak by ten kanál fungoval,“ dodal Ammermann.

Rusko má veľké zásoby pšenice, ktoré lacno predáva na svetovom trhu

„Rusko má veľké zásoby pšenice, ktoré lacno predáva na svetovom trhu. Navyše pšenica teraz dozrieva aj v krajinách Európskej únie. Ukrajina tiež vyváža veľké objemy cez unijné prístavy, najmä v Čiernom mori. Dopyt po dovoze pšenice je v súčasnosti slabý,“ poznamenal analytik.

Obilné dohody Rusko a Ukrajina podpísali vlani v júli. Išlo o reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá v oboch krajinách zastavila vývoz poľnohospodárskej produkcie po mori. Platnosť dohody bola vtedy 120 dní a obom stranám sa ho podarilo niekoľkokrát predĺžiť, naposledy v polovici mája.

Viac o téme: Čierne more , obilné dohody , pšenica , Rusko , Ukrajina

Súvisiace články

Aktuálne správy