Priemyselná výroba v Poľsku vzrástla najvýraznejším tempom za 1,5 roka

Priemyselná produkcia v Poľsku sa v apríli vrátila k rastu, pričom tempo rastu dosiahlo najvyššiu úroveň za viac než 1,5 roka. Rast bol zároveň vyšší aj v porovnaní s očakávaniami trhov. Informuje správa agentúry PAP a portálu tradingeconomics.

Poľská priemyselná produkcia vzrástla v apríli oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 7,9 %, čo je najvyšší rast od septembra 2022. To predstavuje prudký obrat po marcovom revidovanom poklese o 5,6 % a zároveň lepšie údaje, než sa očakávalo. Analytici počítali s rastom priemyselnej produkcie o 5,9 % až 6 %.

K výraznému zotaveniu celkovej priemyselnej produkcie do veľkej miery prispela produkcia vo výrobnom sektore. Tá vzrástla o 8,2 % po marcovom 6-percentnom poklese. Vysoký rast zaznamenala aj produkcia v banskom a ťažobnom sektore, ktorá po poklese v marci o 13,1 % vzrástla v apríli o 6,2 %.

V medzimesačnom porovnaní sa priemyselná produkcia v Poľsku vyvíjala opačne. Zatiaľ čo v marci vzrástla o 3,9 %, v apríli zaznamenala pokles o 2,2 %. Pokles bol však miernejší, než očakávali ekonómovia oslovení agentúrou PAP. Tí počítali s medzimesačným poklesom priemyselnej produkcie o 3,1 %.

Viac o téme: analytici , Poľsko , priemysel , rast

Súvisiace články

Aktuálne správy