Mondelez dostal v Európskej únii pokutu 337,5 milióna eur: Toto je dôvod!

Americká potravinárska spoločnosť Mondelez International dostala v Európskej únii pokutu 337,5 milióna eur. Oznámila to dnes Európska komisia (EK), podľa ktorej firma bránila obchodu s čokoládou, sušienkami a kávou medzi členskými štátmi. Zneužila tak svoje dominantné postavenie, čím porušila pravidlá únie o hospodárskej súťaži. Územné obmedzenie dodávok predstavuje neregulačné prekážky, ktoré bránia riadnemu fungovaniu jednotného trhu, dodala EK.

Mondelez má sídlo v USA a je jedným z najväčších svetových producentov čokolády a sušienok. Medzi jej značky patria Côte d’Or, Milka, Oreo, Ritz, Toblerone a TUC. Do roku 2015 vlastnila aj značky kávy HAG, Jacobs či Velours Noir. Mondelez od roku 1992 pôsobí v Česku a na Slovensku, má tam päť výrobných závodov a zamestnáva 2900 ľudí. Firme patria na týchto trhoch napríklad značky Opavia, BeBe Dobré ráno, Brumík, Fidorka, Figaro, Miňonky a Tatranky.

„Nezákonné praktiky spoločnosti Mondelez bránili maloobchodníkom v tom, aby si mohli v členských štátoch voľne obstarávať výrobky za nižšie ceny, a umelo tak rozdeľovali vnútorný trh,“ uviedla EK. Nezákonné praktiky tak umožnili firme naďalej účtovať vyššie ceny za svoje výrobky, čo v konečnom dôsledku poškodilo v únii spotrebiteľov, dodala komisia. Tá je exekutívnym orgánom EÚ s rozsiahlymi právomocami a okrem iného plní aj úlohu protimonopolného úradu.

Komisia začala firmu vyšetrovať v januári 2021. Zistila, že spoločnosť sa podieľala na 22 dohodách narúšajúcich hospodársku súťaž. Jedna z dohôd okrem iného nariaďovala zákazníkom firmy účtovať vyššie ceny za vývoz ako za predaj na domácom trhu. Dohody a nezákonné postupy sa uskutočnili v rokoch 2006 až 2020 a týkali sa všetkých trhov EÚ. Pokuta mala byť ešte vyššia. Keďže ale firma s EK spolupracovala a výslovne uznala svoju zodpovednosť, bola jej pokuta znížená o 15 percent

Viac o téme: členské štáty , Európska únia , Mondelez , obchod , pokuta

Súvisiace články

Aktuálne správy