Košický U.S. Steel je o krok bližšie k japonským vlastníkom: Európska komisia urobila dôležité rozhodnutie!

, ČTK/red

Brusel nevidí v prevzatí amerického U.S. Steelu japonskou spoločnosťou Nippon Steel žiadne vážnejšie prekážky. Ak sa transakcia dokončí, v japonských rukách tak skončí aj oceliareň U.S. Steelu v Košiciach.

Európska komisia (EK) v pondelok schválila predaj americkej spoločnosti U.S. Steel japonskému Nippon Steel za 14,9 miliardy dolárov. Komisia uviedla, že obchod napriek politickým tlakom v Spojených štátoch nenarúša hospodársku súťaž.

Proti prevzatiu U.S. Steel japonským podnikom sa stavia americký prezident Joe Biden. Chce, aby firma, ktorú v roku 1901 v Pittsburghu založili podnikatelia J.P. Morgan a Andrew Carnegie, zostala v domácom vlastníctve. Svoje výhrady komentoval aj vo svojom nedávnom vystúpení pred zástupcami amerických oceliarskych odborov.

Proti transakcii sa postavila aj rada amerických zákonodarcov, ktorí argumentujú obavami o národnú bezpečnosť. Drvivá väčšina akcionárov U.S. Steel však v apríli hlasovala za dohodu.

Podarí sa dokončiť predaj U.S. Steelu japonskej spoločnosti Nippon Steel?

Nippon Steel je štvrtým najväčším výrobcom ocele na svete. Akvizícia U.S. Steel, ktorá vlastní okrem iného aj slovenské železiarne U.S. Steel Košice, firme podľa agentúry Reuters pomôže priblížiť sa k celosvetovej kapacite 100 miliónov ton surovej ocele.

Košická fabrika sa vrátila do zisku

Košický U.S. Steel má pritom za sebou po stratovom vlaňajšku relatívne úspešný prvý štvrťrok. Ako sme písali v našom článku, hrubý zisk európskej pobočky amerického oceliarskeho koncernu pred úrokmi a zdanením dosiahol za prvé tri mesiace roka 16 miliónov amerických dolárov, oproti 34-miliónovej strate v rovnakom období minulého roka.

Za dobrými číslami z prvého štvrťroka možno hľadať najmä priaznivý vývoj cien energií a vstupných surovín. Pozitívny vplyv poklesu cien surovín, vrátane prehodnotenia skladových zásob, totiž spoločnosť vyčíslila až na 85 miliónov dolárov a pokles cien energií na ďalších 50 miliónov dolárov. Pre železiarne to tak bola výrazná pomoc.

Viac o téme: Európska komisia EK , Joe Biden , Nippon Steel , Nippon Steel Corporation , U.S. Steel , U.S. Steel Košice

Súvisiace články

Aktuálne správy