Kedysi klenot, dnes vo výpredaji: Vlastník košických oceliarní má najlepšie časy dávno za sebou

Už na začiatku minulého týždňa sa objavili prvé informácie o možnom predaji matky košických oceliarní, americkej U.S. Steel Corp. Aj napriek tomu, že prvá ponuka zo strany amerického konkurenta bola odmietnutá, vedenie U.S. Steel naznačilo, že spoločnosť bude musieť vyhodnotiť všetky strategické alternatívy pre zabezpečenie úspešnej budúcnosti.

U.S. Steel má za sebou v poslednom čase ťažké obdobie. Jeho zisky poklesli už v piatom štvrťroku za sebou a pokles tržieb bol zaznamenaný počas posledných štyroch kvartálnych meraní. Ponuky na výhodné odkúpenie spoločnosti tak začali pribúdať a sa zdá, že kedysi najhodnotnejšia spoločnosť sveta je k predaju bližšie ako kedykoľvek predtým, informuje portál cnn.com.

Vznik spoločnosti U.S. Steel siaha ešte na začiatok 20. storočia. V roku 1901 vznikla po zlúčení popredných amerických oceliarní, ktorému dozoroval legendárny finančník J.P. Morgan. U.S. Steel sa vďaka tomuto obchodu stala historicky prvou spoločnosťou s hodnotou presahujúcou miliardu dolárov a z vtedajšieho vlastníka Andrewa Carnegieho spravila najbohatšieho muža planéty.

Americké oceliarne už od svojich začiatkov rýchlo naberali na sile. Podľa viacerých analytikov mala spoločnosť dokonca dopomôcť Spojeným štátom americkým stať sa globálnou ekonomickou veľmocou, keďže v tom čase U.S. Steel neprodukoval oceľ iba pre výstavbu mrakodrapov, priehrad či mostov ale aj pre autá či produkty domácej spotreby.

Postupný pád

Obrovskú silu a dominanciu spoločnosti dokazuje aj fakt, že na udržanie rovnováhy a strategických cieľov USA boli vytvorené národné protimonopolné zákony. Svoju najväčšiu slávu má však U.S. Steel pravdepodobne za sebou. Ako sa píše v správe, ktorá bola zverejnená pri 100. výročí od založenia spoločnosti, najvyššiu zamestnanosť dosiahla spoločnosť ešte počas druhej svetovej vojny, keď v roku 1943 zamestnávala 340 000 pracovníkov.

Zatiaľ čo v povojnovom období sa väčšina oceliarov trápila, U.S. Steel dosiahla v roku 1953 svoj produkčný vrchol, keď spracovala 35,8 milióna ton ocele. Pre porovnanie, v minulom roku americké pobočky spoločnosti spracovali už iba 11,2 milióna ton. Vojnou zničené krajiny však boli nútené začať výstavbu celkom nových prevádzok, ktoré začali využívať najnovšie technológie. Tie boli oveľa menej náročné na prácu či využívanie energie.

Pohľad na fabriku spoločnosti U.S. Steel v Košiciach z roku 2017. Foto: TASR

Aj napriek tomu, že U.S. Steel sa snažil svoje výrobné procesy vylepšovať a zefektívňovať, pomerne dlhý čas využíval staršie metódy pri spracovaní ocele. Zahraničných konkurentov sa mu už nikdy dobehnúť nepodarilo a kedysi najväčšia oceliarska spoločnosť na svete sa tak momentálne nenachádza ani medzi 10 najväčšími producentmi.

Kto má o U.S. Steel záujem?

Nepriaznivú situáciu sa tak aktuálne snaží využiť viacero konkurenčných spoločností, ktoré majú o kúpu U.S. Steel záujem. Zatiaľ najväčšiu pozornosť pritiahla ponuka americkej oceliarskej firmy Cleveland-Cliffs, ktorá ocenila U.S. Steel na 7,3 miliardy dolárov. Vedenie U.S. Steel však označilo túto ponuku za neprimeranú. Do boja o amerického giganta sa zapojil aj európsky oceliarsky producent ArcelorMittal, no táto ponuka bližšie spresnená nebola.

Do predaja U.S. Steel majú však čo povedať aj odbory zastupujúce väčšinu pracovníkov spoločnosti. Tie sa naposledy vyjadrili, že z aktuálnych ponúk je jediná prijateľná tá od Cleveland-Cliffs. Rovnakého názoru je aj americký senátor James David Vance, ktorý počas minulého týždňa vyzval vedenie U.S. Steel aby spoločnosť zostala po prípadnom predaji v americkom vlastníctve. Podľa jeho názoru má totiž spoločnosť aj naďalej „strategický národný význam“.

Veľkým otáznikom však ostáva, či by niektorá z týchto ponúk mala šancu prejsť protimonopolnými regulačnými zákonmi. Aj napriek tomu sú lídri Cleveland-Cliffs presvedčení, že môžu získať súhlas protimonopolných úradov. V minulosti bol predaj U.S. Steel spomínaný už mnohokrát, no aktuálne sa zdá, že k nemu nikdy nebolo bližšie.

Viac o téme: ArcelorMittal , Cleveland-Cliffs , energie , oceľ , predaj , protimonopolné pravidlá , Spojené štáty americké USA , U.S. Steel , U.S. Steel Košice

Súvisiace články

Aktuálne správy