Dobrá správa aj pre košický U.S. Steel: Spojené štáty a Európska únia plánujú nové clá na čínsku oceľ

, ČTK/red

Americký vlastník košických oceliarní vo svojich výročných správach často uvádza, že jeho fabriky, vrátane tej slovenskej, musia čeliť lacným dovozom ocele z Číny či ďalších krajín. Podľa najnovších informácií by sa však pozícia domácich producentov v Spojených štátoch aj Európskej únii mohla výrazne zlepšiť.

Spojené štáty a Európska únia pracujú na dohode o nových clách zameraných na nadmernú produkciu ocele z Číny a ďalších krajín. Opatrenia sa majú zamerať hlavne na dovoz z Číny, ktorá ťaží z toho, že využíva netrhové praktiky. Zároveň by dohoda mala ukončiť obchodný konflikt z éry bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvolaním sa na informované zdroje to vo štvrtok uviedla agentúra Bloomberg.

Rozsah opatrení, ďalšie krajiny, na ktoré sa majú clá vzťahovať, ako aj výška ciel sa stále prerokúvajú. Očakáva sa tiež, že sa vytvorí rámec pre ďalšie krajiny, ktoré by sa k plánu mohli v budúcnosti pripojiť.

Dohoda má byť súčasťou globálneho dohovoru o udržateľnej výrobe ocele a hliníka, o ktorej a vláda amerického prezidenta Joea Bidena rokujú od roku 2021. Cieľom rozhovorov je urovnať spor, ktorý začal Trump, keď uvalil clá na dovoz kovov z EÚ s odvolaním sa na riziká pre národnú bezpečnosť, píše Bloomberg.

Zrušia Trumpove clá?

Trump v roku 2018 uvalil 25-percentné clo na dovoz ocele a desaťpercentné clo na dovoz hliníka, aby tak ochránil amerických výrobcov. To vyvolalo vážny obchodný spor s EÚ. V roku 2021 sa obe strany dohodli na pozastavení sankčných opatrení a stanovili lehotu na nájdenie trvalého riešenia sporu do 31. októbra tohto roku. Ak sa nedohodnú, automaticky sa vrátia Trumpove clá a odvetné opatrenia EÚ na americký tovar v hodnote viac ako desať miliárd dolárov. Krajiny sa však tiež môžu dohodnúť na predĺžení existujúceho prímeria.

Čína je najväčším svetovým producentom ocele. Na celosvetovej produkcii sa podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) podieľa viac ako polovicou.

Viac o téme: Čína , clá , Donald Trump , Európska únia EÚ , hutnícky priemysel , oceliarstvo , Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD , Spojené štáty americké USA , U.S. Steel , U.S. Steel Košice

Súvisiace články

Aktuálne správy