Aktivisti pred predajňou IKEA v Prahe vyjadrili nesúhlas s výrubom starých lesov

Pred predajňou švédskej nábytkárskej firmy IKEA v pražskom Zličíne sa v stredu dopoludnia zišla desiatka aktivistov z ekologickej organizácie Greenpeace, ktorí upozorňovali okoloidúcich a zákazníkov na to, že drevo niekoľkých produktov firmy zrejme pochádza z vzácnych starých lesov v rumunských Karpatoch. Na mieste zostavili detskú posteľ a stoličku, ktoré do reťazca dodávajú rumunskí výrobcovia Plimob a Masifpanel spojení s kontroverznou ťažbou dreva. Aktivisti rozdávali informačné letáky a fotografie z výrubu v rumunských Karpatoch, priniesli si tiež transparenty.

O tom, že drevo viacerých produktov IKEA zrejme pochádza z chráneného lesa, informovala organizácia Greenpeace už minulý týždeň. Podľa nej bolo na nábytok využívané drevo aj z chránených oblastí Natura 2000, kde je ľudskou činnosťou takmer nepoznamenaný – takzvaný primárny – les. Vedenie IKEA k tomu vtedy uviedlo, že vec preverí a že nezákonná ťažba nemá v jej dodávateľských reťazcoch miesto. IKEA Česká republika minulú stredu ČTK oznámila, že s tvrdením Greenpeace nesúhlasí a drevo z chránených lesov neprijíma. Postupy, na ktoré sa odkazuje Greenpeace, sú podľa spoločnosti legálne. Aktuálne vyjadrenie IKEA Česká republika ČTK zisťuje.

V pražskom Zličíne v stredu ekologickí aktivisti vystavili stojany či transparenty s nápismi ako „Chcem chrániť cenné lesy“, „Firmy, ktoré dodávajú výrobky do tohto obchodu, ničia staré lesy“ alebo „Nádherné staré lesy v rumunských Karpatoch sa rúbu aj kvôli produktom IKEA“. Obdobnú akciu majú naplánovanú v stredu popoludní pred ďalšími predajňami IKEA v Prahe, Brne a Ostrave.

Podľa Greenpeace firma Plimob dodáva takmer výlučne do reťazca IKEA a spolu s výrobcom Sniglar a ďalšími piatimi spoločnosťami, ktoré tiež patria medzi jej dodávateľov, odoberajú drevo vyťažené zo starých lesov v rumunských Karpatoch.

Pred ťažbou dreva sú v Rumunsku chránené iba 2,4 percenta karpatských lesov

Podľa hovorcu Greenpeace Lukáša Hrábka spomínané lesy spĺňajú charakteristiku starých lesov, avšak nie sú zodpovednými subjektmi dostatočne chránené. V tlačovej správe organizácia v stredu doplnila, že najväčší problém ochrany Karpát vidí v tom, že spoločnosti a úrady sa chcú vyhnúť označeniu týchto oblastí ako pralesov, starých lesov či lesov s vysokou hodnotou z hľadiska ochrany prírody, aby sa vyhli obmedzeniam ťažby. Podľa nej sú v súčasnosti pred ťažbou dreva chránené iba 2,4 percenta, teda približne 1700 kilometrov štvorcových, karpatských lesov v Rumunsku. Organizácia preto vyzvala reťazec IKEA, aby neprehlboval krízu biodiverzity a klimatickú krízu a stal sa súčasťou riešenia.

„Aj Európska únia v nedávno schválenom nariadení o dreve explicitne hovorí, že keď je výrub legálny, neznamená to nevyhnutne, že je udržateľný a že kvôli nemu nedochádza k ničeniu vzácnych lesných porastov,“ uviedol Ján Freidinger z Greenpeace ČR. Problémom je podľa neho to, že mnohé lesy, ktoré spĺňajú podmienky na ochranu, sú stále považované za hospodárske, a je teda možné z nich ťažiť drevo.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , drevo , Greenpeace , IKEA , lesy , nábytok , Praha , protesty , Rumunsko , ťažba

Súvisiace články

Aktuálne správy