Zvyšovanie úrokov si vyberá svoju daň: Firmy výrazne okresali svoje investície, doplatí na to ekonomika?

, Redakcia

Od leta minulého roku sa Európska centrálna banka rozhodla bojovať proti inflácii historicky najvýraznejším navýšením kľúčových úrokových sadzieb. To sa automaticky prejavilo na zdražení úverov. Keďže vo väčšine prípadov podniky financujú svoj ďalší rozvoj práve pomocou pôžičiek, s ich predražením sa investičný dopyt prudko prepadol.

Ak sa však chceme pozrieť na príčiny zmien vo vývoji dopytu po investičných úveroch, musíme ísť pár rokov späť. Počas pandémie koronavírusu sa totiž dramaticky zhoršila funkčnosť globálnych dodávateľských reťazcov, čo narušilo dostupnosť niektorých výrobných vstupov. To sa prejavilo na zníženej ponuke, ktorá nebola schopná pokryť relatívne silný dopyt, čo zapríčinilo nakopenie prijatých objednávok podnikov, informuje vo svojej štúdii Národná banka Slovenska.

Potom, čo sa situácia upokojila a zdržania v dodávateľských reťazcoch boli takmer odstránené, sa nahromadené objednávky mohli začať vybavovať rýchlejším tempom. Aj napriek následnému zníženiu globálneho dopytu sa preto darilo udržiavať ekonomickú aktivitu a nové investície na pomerne vysokej úrovni. Dokazujú to aj údaje z prvého kvartálu tohto roku, kedy stavebné investície narástli o 0,9 percenta.

Čaká nás hospodárska recesia?

Odvtedy sa investície prepadli a po očistení o investície do duševného vlastníctva, ktoré súviseli s optimalizáciou daňového zaťaženia veľkých spoločností, bol investičný dopyt v druhom štvrťroku o 0,4 percenta nižší. Veľký vplyv na túto štatistiku mali najmä nižšie investície do rezidenčných budov. A aj napriek tomu, že slovenské štatistiky sú pomerne previazané na dokončovanie väčších projektov, klesajúcu tendenciu môžeme pozorovať už dlhší čas.

Vyššie úroky odrádzajú firmy od úverov čoraz viac

Navyšovanie kľúčových úrokových sadzieb ECB sa naplno prejavuje na stále vyšších úrokoch z pôžičiek, ktoré sú aktuálne na najvyššej úrovni za posledných 10 rokov. Práve preto je záujem o úvery najnižší za posledné roky. Ako vyplýva z prieskumu ECB ohľadom podmienok úverovania, dopyt domácností po hypotékach nepretržite klesá už rok a pol a veľmi podobne je tomu tak aj v prípade úverovania podnikov.

Na kondíciu spoločností navyše začína vplývať aj nižší dopyt a dotýkať sa to má najmä stavebných podnikov, ktoré znižujú, alebo budú musieť znižovať, svoju aktivitu. Zatiaľ čo na začiatku roku 2022 sa to netýkalo ani 20 percent stavebných spoločností, počas minulého mesiaca sa o svoju dostatočnú aktivitu z dôvodu poklesu dopytu obáva takmer 30 percent podnikov pôsobiacich v stavebníctve. Keďže v najbližšom období sa nedá očakávať zlepšenie, na nízky investičný apetít tak pravdepodobne doplatí celé hospodárstvo eurozóny.

Viac o téme: Európska centrálna banka ECB , investície , Národná banka Slovenska NBS , podniky , stavebníctvo , úrokové sadzby , úvery

Súvisiace články

Aktuálne správy