V USA štrajkujú novinári kvôli prepúšťaniu v New York Daily News a vo Forbese

V Spojených štátoch štrajkujú novinári kvôli chystanému prepúšťaniu a znižovaniu nákladov v redakciách denníka New York Daily News a magazínu Forbes. Vytvárajú tlak pre rokovania o zmluve s vedením, uviedla agentúra AP. Podľa odborového zväzu novinárov NewsGuild sú obe štrajky historické, pretože je to prvý štrajk v časopise zameranom na biznis za viac ako 100 rokov a prvý v novinách s bohatou históriou za viac ako tri desaťročia.

Desiatky zamestnancov Daily News a ich priaznivcov sa zhromaždili pred malým priestorom pre pracovné stretnutia v centre Manhattanu. Noviny v budove sídlia od roku 2020, keď sa redakcia na dolnom Manhattane zatvorila kvôli pandémii covidu-19. Noviny vznikli v roku 1919 a kedysi boli najväčším denníkom v USA podľa počtu výtlačkov. Štrajkujúci pochodovali okolo budovy s transparentmi „New York potrebuje svoje rodné noviny. „

Protesty odborov prichádzajú v čase, ktorý je pre médiá búrlivý. Čoraz viac ich prechádza do rúk miliardárov. Tento týždeň oznámil veľkú vlnu prepúšťania časopis Time a tiež vydavateľstvo Condé Nast, kde vychádzajú časopisy Vogue, Vanity Fair, GQ a ďalšie významné tituly. Zamestnanci Condé Nast začali jednodňový štrajk.

Finančné problémy

Denník Los Angeles Times tento týždeň uviedol, že pre finančné problémy prepustí viac ako 100 zamestnancov, čo je vyše 20 percent redakcie. Zamestnanci vyšli na protest do ulíc minulý týždeň.

Ponuku odstupného prijalo v posledných dňoch minulého roka viac ako 200 zamestnancov denníka The Washington Post, ktorý patrí miliardárovi a zakladateľovi spoločnosti Amazon Jeffovi Bezosovi. Prepustení by mohli byť všetci zamestnanci časopisu Sports Illustrated, ktorého vydavateľ čelí finančným problémom.

Viac o téme: financie , Forbes , New York , práca , prepúšťanie , protest , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy