V návrhu strategickej agendy EÚ chýba ochrana klímy

V novom návrhu Strategickej agendy Európskej únie, ktorý sa dostal na verejnosť a o ktorom bude rokovať budúci týždeň Summit EÚ v Bruseli, chýba podľa ekologického hnutia Greenpeace ochrana klímy. V dnešnej tlačovej správe organizácia varuje pred tým, že návrh agendy zanechá obyvateľov Európy zraniteľných voči bezpečnostným dopadom klimatickej a prírodnej krízy. Dokument sa podľa nej v súčasnosti sústredí na zvýšenie investícií do zbrojného a vojenského priemyslu EÚ. Mimovládne organizácie preto poslali českej vláde výzvu, aby sa na európskych rokovaniach zamerala na ochranu klímy.

„Chápeme potrebu posilňovať bezpečnosť Európy, ale to sa nesmie obmedziť len na zbrane. Potrebujeme posilniť tiež energetickú bezpečnosť, spravodlivú transformáciu a pripraviť ekosystémy na klimatickú zmenu tak, aby sme z Európy urobili bezpečné miesto aj pre budúce generácie,“ uviedla v tlačovej správe vedúca klimatickej kampane Greenpeace ČR Miriam Macurová.

Mimovládne organizácie spoločne s Greenpeace preto poslali výzvu členom vlády, aby ochranu klímy a životného prostredia zaradili medzi priority ČR na nadchádzajúcich európskych rokovaniach. „Klimatická zmena sa nepreopisuje len do nárastu priemerných teplôt alebo extrémneho počasia, podkopáva tiež stabilitu spoločnosti, ekonomiky, finančných trhov, infraštruktúry, a to nielen v Európe, ale aj celosvetovo,“ píše sa vo výzve.

Ciele znižovania emisií

Mimovládne organizácie vytýčili vo svojom stanovisku konkrétne body, ktoré má vláda do Strategickej agendy EÚ zapracovať. Dôraz sa kladie na to, aby sa ciele znižovania emisií a transformácie hospodárstva výslovne spomenuli v strategickej agende EÚ na roky 2024 až 2029. Organizácie tiež žiadajú o zvýšenie verejných investícií smerujúcich k ochrane klímy a zabezpečenie toho, aby veľkí znečisťovatelia niesli plnú zodpovednosť.

Výzvu podpísala Asociácia ekologických organizácií Zelený kruh, ďalej Asociácia pre medzinárodné otázky, Arnika, Calla, Centrum pre dopravu a energetiku, Človek v tiesni, Deti Zeme, Greenpeace, Hnutie Duha, Klimatická koalícia, Nezohnutie, Peši mestom a Stuž.

emisná norma Euro 7
Foto: pexels.com/Khunkorn Laowisit

Rokom 2024 sa končí legislatívny cyklus súčasnej Európskej komisie. Z tohto dôvodu vlády členských štátov pripravujú novú Strategickú agendu EÚ, dokument, ktorý bude určovať politickú agendu únie do konca tejto dekády. Ide o dokument, ktorého cieľom je vytvoriť jasné zadanie pre novú Európsku komisiu, aby jej kroky odrážali potreby členských štátov vrátane Českej republiky.

Viac o téme: ekológia , Greenpeace , klíma , ochrana klímy

Súvisiace články

Aktuálne správy