Týždeň na trhoch: Svetové akciové trhy ukončili turbulentný týždeň ďalšími výpredajmi

, Vanda Zajacová

Globálne akciové trhy uzavreli minulý týždeň opäť v červenom teritóriu v reakcii na sériu kľúčových makroekonomických správ zo Spojených štátov amerických a Európy.

Investori sa dočkali údajov o americkej inflácii a rozhodnutia Fedu o zmene výšky úrokových sadzieb. Zasadala aj Európska centrálna banka. Z Číny prišli negatívne údaje o maloobchodných tržbách a informácie o obmedzeniach pre čínske spoločnosti zo strany amerického ministerstva obchodu.

Obchodníci, ktorí boli v dôsledku zmierňujúcej sa inflácie optimistickí, teraz ďalej zápasia s obavami súvisiacimi s vyhliadkou vysokých sadzieb v dlhodobom horizonte a potenciálnou recesiou, pričom negatívny sentiment sa prenáša na všetky kontinenty.

Americká inflácia pozitívne prekvapila

Americké akcie odštartovali minulý týždeň v pozitívnej nálade, keď údaje o spomalení inflácie vyvolali nádej, že by Fed mohol ustúpiť od agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb.

Najnovšie údaje o indexe spotrebiteľských cien ukázali, že inflácia v novembri vzrástla o 7,1 % v porovnaní s októbrovými 7,7 % a bola tiež nižšia v porovnaní s očakávanou úrovňou 7,3 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie, dosiahla 6 % oproti 6,3 % v októbri.

Fed zvýšil sadzby o 50 bodov

Nadšenie investorov schladili správy, ktoré prišli v stredu po zasadnutí americkej centrálnej banky. Tá podľa očakávaní schválila zvýšenie úrokových sadzieb o 50 bázických bodov a naznačila plány na pokračovanie zvyšovania do jari 2023 s cieľom bojovať proti naďalej vysokej inflácii.

Stredajšie rozhodnutie znamenalo pokles po štyroch po sebe idúcich väčších nárastoch o 0,75 bodu a zvýšilo referenčnú sadzbu na rozpätie medzi 4,25 % a 4,5 %, čo predstavuje 15-ročné maximum.

Trhy reagovali negatívne najmä na sprievodné ekonomické projekcie zverejnené po zasadnutí banky, ktoré poukázali na plány udržať v rokoch 2023 – 2025 sadzby vyššie, ako naznačovali septembrové prognózy.

To zneistilo investorov, ktorí očakávali, že úradníci by mohli začať v budúcom roku sadzby znižovať. Predseda americkej centrálnej banky Jerome Powell uviedol, že pokles sadzieb je málo pravdepodobný, kým si tvorcovia politiky nebudú istí, že inflácia klesá k 2-percentnému cieľu Fedu udržateľným spôsobom.

Index Dow Jones Industrial Average si za minulý týždeň odpísal 1,86 %. Širší index S&P 500 stratil 2,25 % a technologický Nasdaq Composite sa prepadol o 2,83 %.

Výkonnosť amerických indexov za posledný týždeň

Zdroj: wsj.com

Sadzby o pol bodu zvýšila aj ECB

V minulom týždni sa konalo aj zasadnutie Európskej centrálnej banky. Tá podobne ako Fed zvýšila úrokové sadzby o predpokladaného 0,5 percentuálneho bodu. Hlavná refinančná sadzba sa tak dostala na úroveň 2,5 % z 2 %, čo je menej ako zvýšenie o 75 bázických bodov oznámené na jej posledných dvoch stretnutiach.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tlačovej konferencii uviedla, že banka by mohla pokračovať vo zvyšovaní sadzieb v prírastkoch 0,5 percentuálneho bodu aj na svojich nasledujúcich dvoch zasadnutiach a pravdepodobne aj následne. Inflácia eurozóny aj napriek jej prekvapivému zníženiu v novembri na 10 % je stále veľmi vysoká.

Európske akciové indexy ukončili minulý týždeň so stratou. Index Euro Stoxx 50 si odpísal 3 % a nemecký DAX stratil 2,65 %.

Vývoj indexu Euro Stoxx 50 za posledný týždeň

Zdroj: tradingeconomics.com

Čínske maloobchodné tržby prudko klesli

Všeobecná negatívna nálada sa preniesla aj do Ázie. Z makroekonomických udalostí stáli za pozornosť tiež výsledky maloobchodných tržieb v Číne, ktoré sa v novembri výrazne prepadli v porovnaní s očakávaniami ekonómov.

Údaje zo štvrtka ukázali, že tržby klesli v novembri o 5,9 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, keďže spotrebitelia obmedzovali svoje výdavky. Dynamiku stratila aj priemyselná výroba, pretože továrne zápasili s prísnymi protipandemickými obmedzeniami a spomaľovaním zahraničného dopytu po produktoch. Nezamestnanosť mierne vzrástla na 5,6 % z 5,5 % v októbri. Spomalili sa investície do budov, strojových zariadení a iných fixných aktív.

Sentiment bol narušený aj po správe, že americké ministerstvo obchodu uvalilo obmedzenia na čínske spoločnosti kvôli ich snahám využívať pokročilé technológie na pomoc pri modernizácii čínskej armády. Bidenova administratíva zintenzívnila svoje úsilie brániť rozvoju pokročilých polovodičov v Číne a pridala ďalších 36 spoločností na svoju obchodnú čiernu listinu. Napätie medzi dvoma svetovými ekonomickými superveľmocami tak ďalej eskaluje.

Hongkonský benchmark Hang Seng Index si za minulý týždeň odpísal 0,83 %, Shanghai Composite uzavrel o 0,80 % nižšie a index CSI 300 stratil 1,1 %.

Vývoj indexu Hang Seng za posledný týždeň

Zdroj: tradingeconomics.com

Nasledujúce dni už hlavné svetové ekonomiky investorom významné kľúčové správy neprinesú, keďže nasleduje sviatočné obdobie, ktoré sa vyznačuje nižšou volatilitou a aktivitou obchodníkov.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , CSI 300 , DAX , Dow Jones , Európska centrálna banka ECB , EuroStoxx , Federálny rezervný systém Fed , Hang Seng , Nasdaq , S&P 500 , Shanghai Composite , týždeň na trhoch

Súvisiace články

Aktuálne správy