Americký Fed zvýšil základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu

Americká centrálna banka (Fed) v stredu na záver dvojdňovej schôdzky svojho menového výboru zmiernila rozsah zvyšovania úrokov.

Základnú úrokovú sadzbu zdvihla o 0,5 percentuálneho bodu do pásma 4,25 až 4,50 percenta. Informovala o tom v tlačovej správe. Centrálna banka zároveň znížila výhľad tempa rastu americkej ekonomiky na budúci rok na 0,5 percenta zo septembrových 1,2 percenta.

Na štyroch predchádzajúcich zasadnutiach Fed zvyšoval základnú úrokovú sadzbu v snahe potlačiť infláciu vždy o 0,75 percentuálneho bodu. Investori teraz očakávajú, že centrálna banka vo februári a marci zdvihne základnú úrokovú sadzbu vždy o štvrť percentuálneho bodu.

Fed uviedol, že na budúci rok predpokladá zvýšenie úrokových sadzieb spolu minimálne o 0,75 percentuálneho bodu. V roku 2024 sadzba podľa aktuálnej projekcie banky klesne na 4,1 percenta a v roku 2025 dosiahne 3,1 percenta. Septembrové prognózy predpokladali, že sadzby budú o niečo nižšie.

Rast nezamestnanosti

Zástupcovia Fedu očakávajú, že zvyšovanie úrokových sadzieb zdvihne mieru nezamestnanosti, ktorá teraz predstavuje 3,7 percenta, na 4,6 percenta v poslednom kvartáli budúceho roka. Na tejto úrovni podľa tvorcov menovej politiky zostane až do roku 2024. Pred tromi mesiacmi zástupcovia Fedu predpokladali, že miera nezamestnanosti stúpne na 4,4 percenta.

Inflácia podľa centrálnej banky zostane nad jej dvojpercentným cieľom minimálne do konca roka 2025 a do konca budúceho roka sa bude stále pohybovať nad tromi percentami. Banka v tejto súvislosti uprednostňuje index výdavkov na osobnú spotrebu (PCE).

Hlavné americké akciové indexy po správe fedu vymazali zisky a oslabujú. Dolár mierne posilnil a výnosy z dlhopisov americkej vlády stúpli.

Viac o téme: Federálny rezervný systém Fed , makroekonomika , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy