Talianska UniCredit vypadla zo zoznamu globálnych systémovo dôležitých bánk

Rada pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board, FSB) skupiny G20, 20 najväčších ekonomík sveta, v pondelok vyškrtla taliansku UniCredit zo zoznamu globálnych systémovo dôležitých bánk. A zároveň posunula švajčiarsku UBS o niečo vyššie.

FSB od globálnej finančnej krízy každý rok hodnotí najväčších svetových veriteľov. Vyžaduje od nich, aby mali dodatočné kapitálové rezervy a podrobili sa prísnejšej kontrole svojich operácií.

UniCredit, ktorá bola jedinou talianskou bankou zaradenou do zoznamu systémovo dôležitých svetových bánk, sa zatiaľ k správe nevyjadrila.

Na zoznam bola pridaná čínska Bank of Communications

Spolu s UniCredit bola zo zoznamu odstránená aj švajčiarska Credit Suisse a po prvýkrát bola pridaná čínska Bank of Communications, čím sa celkový počet systémovo dôležitých bánk znížil z 30 v roku 2022 na 29 v tomto roku.

UBS sa posunula o úroveň vyššie po tom, čo začiatkom tohto roka prevzala Credit Suisse v rámci fúzie, ktorú na jar sprostredkovala švajčiarska vláda.

Viac o téme: Bank of Communications , banky , Credit Suisse , G20 , Rada pre finančnú stabilitu FSB , UBS , UniCredit Bank

Súvisiace články

Aktuálne správy