Svetové ceny potravín obnovili pokles, ich index je najnižšie za dva a pol roka

Svetové ceny potravín v októbri obnovili pokles a ich hlavný index je najnižšie za viac ako dva roky. Vo svojej správe to v piatok uviedla Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá situáciu na globálnom trhu sústavne sleduje. Lacnejšie je najmä cukor, ktorý o mesiac skôr citeľnejšie zdražel. Klesli ale aj ceny obilnín, rastlinných olejov a mäsa.

Cenový index FAO, ktorý sleduje vývoj cien najobchodovanejších potravín na globálnom trhu, za október klesol na 120,6 zo septembrovej hodnoty 121,3 bodu. Údaj za október je najnižší od marca 2021. Čiastkový index obilnín klesol o 1,3 na 125 bodov.

„Ceny pšenice na svetových trhoch v októbri klesli o 1,9 percenta. To je odrazom všeobecne vyšších zásob v Spojených štátoch amerických, ako s akými sa predtým počítalo, a tiež silnej konkurencie medzi exportérmi,“ uvádza sa v správe FAO.

Oproti klesajúcemu trendu išli v októbri ceny mliečnych výrobkov, ktorých index vzrástol o 2,4 na 111,3 bodu. Predtým však ceny deväť mesiacov v rade klesali. „Svetové ceny sušeného mlieka sa zvýšili najviac, predovšetkým kvôli nárastu dovozného dopytu… najmä v severovýchodnej Ázii,“ uvádza FAO.

Produkcia obilnín tento rok dosiahne 2,819 miliardy ton

V samostatnej správe o vývoji ponuky a dopytu po obilninách organizácia potvrdila doterajší výhľad, podľa ktorého produkcia obilnín tento rok dosiahne 2,819 miliardy ton. To by znamenalo nárast oproti vlaňajšku o 0,9 percenta.

„Pokiaľ ide o rok 2024, pokračuje výsev ozimnej pšenice na celej severnej pologuli. Očakáva sa, že nárast plochy bude obmedzený, čo odráža miernejšie ceny zberu v tomto roku,“ poznamenala FAO.

Správa tiež uvádza, že na Ukrajine sú naďalej známe dopady vojny s Ruskom, vrátane obmedzeného prístupu na polia a nízkych cien prvovýrobcov spolu s nie príliš ideálnymi poveternostnými podmienkami. V dôsledku vojny možno čakať aj zníženie plôch pre pestovanie pšenice.

Viac o téme: agrokomodity , ceny potravín , index , Organizácia spojených národov OSN , poľnohospodárstvo , potraviny

Súvisiace články

Aktuálne správy