Švajčiarska banka UBS mala vďaka prevzatiu Credit Suisse rekordný zisk

Najväčšia švajčiarska banka UBS vykázala v druhom štvrťroku rekordný zisk 28,88 miliardy dolárov. K výsledku prispelo prevzatie konkurenčnej banky Credit Suisse, pretože kúpna cena za bývalú druhú najväčšiu banku v krajine bola výrazne nižšia ako cena účtovnej. UBS v dnešnom oznámení zároveň uviedla, že chce plne integrovať švajčiarske bankové aktivity Credit Suisse do svojej skupiny. Názov Credit Suisse v nasledujúcich rokoch zanikne.

Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali zisk 12,8 miliardy USD. Výsledky za druhý štvrťrok sú prvé, ktoré zahŕňajú aj Credit Suisse. Pred rokom UBS vykázala zisk 2,1 miliardy USD. Plné pohltenie domácich bankových aktivít Credit Suisse vo Švajčiarsku zrejme narazí na odpor, pretože by mohlo spôsobiť stratu tisícov pracovných miest, upozornila agentúra Reuters. UBS by tiež mohla oddeliť tento podnik a uviesť ho na burzu.

Domáca časť Credit Suisse vlani bola zisková

Domáca časť Credit Suisse vlani bola zisková, vtedy bola jedinou divíziou v čiernych číslach. „Naša analýza jasne ukazuje, že plná integrácia je najlepším výsledkom pre UBS, našich akcionárov aj švajčiarsku ekonomiku,“ uviedol generálny riaditeľ Sergio Ermotti.

„Obaja švajčiarske subjekty budú fungovať oddelene až do ich plánovanej právnej integrácie v roku 2024, postupná migrácia klientov do systémov UBS by mala byť dokončená v roku 2025,“ dodal. UBS, ktorá je najväčším správcom aktív na svete, tiež zvýšila odhad úspor nákladov, ktoré od transakcie očakáva. Do konca roku 2026 predpovedá úsporu desať miliárd dolárov, predchádzajúci odhad predpokladal do roku 2027 úsporu osem miliárd USD. Väčšina úspor má pochádzať zo zníženia počtu zamestnancov.

Odliv aktív za 39 miliárd

Credit Suisse vykázala v druhom štvrťroku čistý odliv aktív za 39 miliárd švajčiarskych frankov. To ukazuje, že záchrana nedokázala zastaviť stratu dôvery v značku. UBS však uviedla, že tempo odlivu bolo pomalšie ako v predchádzajúcich štvrťrokoch av júni už naopak zaznamenala prílev aktív. Analytici upozorňujú, že udržanie existujúcich klientov Credit Suisse je považované za hlavný cieľ, pokiaľ chce UBS tento náročný obchod úspešne dokončiť.

Credit Suisse sa tento rok v marci dostala do takých vážnych problémov, že začala ohrozovať finančnú stabilitu globálneho bankového sektora. Do veci sa preto vložila švajčiarska vláda, centrálna banka a regulačné orgány, ktoré dojednali záchranu banky v podobe jej prevzatia rivalom UBS. Spojenie sa tak stalo prvým spojením dvoch globálnych a systémovo významných bánk. Pre UBS to vytvorilo príležitosti aj riziká.

Na jednej strane analytici uvádzajú, že UBS získala Credit Suisse „za pár“, iba tri miliardy švajčiarskych frankov, a zároveň získala veľkú základňu aktív, dobré vzťahy s klientmi a talentovaných zamestnancov. Akcie UBS si od oznámenia prevzatia pripísali zhruba 30 percent a sú na najvyššej úrovni za 15 rokov. Zároveň však analytici upozorňujú, že zložitosť a uponáhľanosť dohody prinášajú významné riziká pre realizáciu transakcie, pretože UBS musí razantne znižovať počet pracovných miest, zmenšiť objem investičného bankovníctva Credit Suisse a zvládnuť odliv klientov.

Viac o téme: americký dolár USD , banka , Credit Suisse , UBS , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy