Slovensko má nového najbohatšieho človeka: Magazín Forbes zverejnil tohtoročný rebríček svetových miliardárov!

, Redakcia

Kým postavenie najbohatšieho človeka na planéte obhájil francúzsky kráľ luxusu Bernard Arnault, na Slovensku priniesol nový rebríček magazínu Forbes prekvapenie. Spoznali sme totiž nového najbohatšieho človeka krajiny.

Najbohatším človekom na svete je tento rok podľa rebríčka časopisu Forbes opäť Bernard Arnault. Denník majetok majiteľa podniku predávajúceho luxusný tovar LVMH vyčíslil na 233 miliárd dolárov. To je o 22 miliárd dolárov viac, ako mal tento Francúz podľa Forbesu vlani.

Druhým najbohatším človekom je rovnako ako vlani zakladateľ automobilky Tesla Elon Musk so 195 miliardami dolárov, nasledovaný zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom so 194 miliardami dolárov. Zoznam mapuje ľudí s majetkom v hodnote aspoň jednej miliardy dolárov.

Slovenským superboháčom kraľuje nové meno

Slovensko má v zozname dolárových miliardárov iba dvoch ľudí. Dlhodobo mu kraľoval developer a zakladateľ skupiny HB Reavis Group Ivan Chrenko. Do zoznamu sa dostal opäť, keď jeho majetok rovnako ako vlani podľa Forbesu predstavoval 1,6 miliardy amerických dolárov.

Tentokrát sa však musel uspokojiť iba s druhou priečkou spomedzi svojich krajanov, keďže Slovensko spoznalo nového najbohatšieho človeka. Stal sa ním finančník Jaroslav Haščák s rodinou, ktorých majetok kontinuálne rástol posledné štyri roky, odkedy sa takmer zdvojnásobil. Vlani pritom podľa magazínu Forbes stúpol o 300 miliónov dolárov na celkových 1,8 miliardy dolárov. O 200 miliónov dolárov tak prekonal dlhodobého slovenského lídra medzi superboháčmi Ivana Chrenka.

Jaroslav Haščák s rodinou tak bol podľa aktuálneho rebríčka Forbesu 1764. najbohatším na celej planéte. Majetok Ivana Chrenka bol spomedzi všetkých svetových superboháčov 1945. najvyšší.

Z pohľadu našich susedov sa tento rok do zoznamu dolárových miliardárov rovnako ako vlani prebojovalo 11 Čechov. Hoci podnikatelia zo susednej krajiny ďalej bohatli, v globálnej konkurencii ich pozícia poväčšine oslabovala. Najvyššie postaveným zástupcom Česka sa tretí rok po sebe stala Renáta Kellnerová, ktorá sa znovu len tesne nevošla do prvej stovky, keď so svojimi 18 miliardami dolárov skončila na 104. mieste. Vlani sa žena, ktorá spoločne s deťmi vlastní investičnú skupinu PPF a rodinný holding Amala, umiestnila na 101. priečke.

Pribudlo vyše 140 miliardárov

Forbes tento rok do rebríčka zaradil 2781 ľudí, čo je o 141 viac ako vlani. Superbohatí majú tiež viac peňazí ako kedykoľvek predtým, ich celkový majetok dosiahol 14,2 bilióna dolárov - o dva bilióny viac ako pred rokom. Najviac miliardárov je stále občanmi Spojených štátov, Čína zostáva druhá. Ženy tvoria medzi miliardármi 13 percent.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Bohatšie ako pred rokom sú dve tretiny miliardárov na planéte. Nikto si ale nepolepšil toľko ako Mark Zuckerberg, ktorý za jediný rok zarobil 116,2 miliardy dolárov vďaka tomu, že sa takmer strojnásobila cena akcií jeho spoločnosti Meta Platforms. Zuckerberg sa vyhupol z 16. miesta na 4., jeho majetok sa odhaduje na 177 miliárd dolárov.

Bude sa počet dolárových miliardárov zo Slovenska v najbližších rokoch zvyšovať?

Prvú päťku uzatvára Larry Ellison zo spoločnosti Oracle s odhadovaným majetkom 141 miliárd dolárov. Najbohatším 20 ľuďom sveta tak dominujú predovšetkým Američania z technologických gigantov, teda okrem Ellisona zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin alebo bývalí šéfovia Microsoftu Steve Ballmer a Bill Gates.

Americký Forbes zostavuje zoznam najbohatších ľudí planéty od roku 1987. Pri určovaní hodnoty ich bohatstva oceňuje rôzne aktíva vrátane súkromných spoločností a investícií, nehnuteľností, privátnych lietadiel, luxusných automobilov, umeleckých diel atď.

Viac o téme: Bernard Arnault , ekonomika , Elon Musk , Forbes , HB Reavis Group , Ivan Chrenko , Jaroslav Haščák , Jeff Bezos , Mark Zuckerberg , miliardári , Penta , rebríček , Renáta Kellnerová

Súvisiace články

Aktuálne správy