Skupina Helske skrachovala: V hre je aj budúcnosť fabriky v Levoči!

Vyše tri miliardy korún dlhuje držiteľom dlhopisov skupina Helske. Krajský súd v Ostrave na návrh majiteľov nesplácaných bondov v marci potvrdil konkurz firmy a zvolal pojednávanie veriteľov o konkurze. 

Vyplýva to z informácií v konkurznom registri, na ktoré dnes upozornil denník Hospodárske noviny (HN). Poškodených investorov sú viac ako 3000 vo viacerých krajinách, píšu HN. Skupinu Helske, ktorej materská firma Helske Limited sídli v Londýne, podľa denníka založil slovenský finančný poradca Matej Rusňák a teraz ju vlastní český podnikateľ Jan Čermák.

Cenné papiere Helske predávala v Česku, na Slovensku, v Slovinsku, Chorvátsku, Poľsku a Rumunsku. Skupina vytvorila sieť 70 firiem. Podľa údajov v konkurznom registri boli termíny splatnosti jednotlivých emisií dlhopisov medzi rokmi 2020 až 2022. Navrhovatelia konkurzu na Helske uviedli, že im skupina nezaplatila istinu dlhopisov, ale ani výnosy z dlhopisov a následné úroky z omeškania. Podľa súdu tak materská firma skupiny Helske dlhuje spolu 3,19 miliardy korún. Jediným majetkom materskej firmy sú pohľadávky voči ostatným spoločnostiam zo skupiny Helske.

Skupinu od roku 2021 podľa HN vlastní český podnikateľ Čermák, označovaný médiami za špekulanta s pohľadávkami. V súčasnosti drží napríklad tiež podiel v zadĺženej firme Empresa Media, ktorá prevádzkuje TV Barrandov.

V hre je aj levočská fabrika

V prípade Helske Čermáka podporil brniansky fond IFIS, ktorý skúpil veľkú časť pohľadávok za skupinou. Čermák potom podľa denníka vykúpil z Helske najhodnotnejší majetok, fabriku na výrobu izolačného stavebného materiálu v slovenskej Levoči, a ponúkol veriteľom skupiny za ich pohľadávky akcie fabriky. Väčšina veriteľov to prijala, píšu HN. Tento postup ale súdne napadla firma Indebitum bratov Jána a Víta Zaorálkovcov zastupujúca zhruba 1100 veriteľov Helske.

Denníku bratia oznámili, že fabrika bola zo skupiny vyvedená protiprávne a že peniaze z predaja dlhopisov boli neoprávnene vyvedené mimo skupiny. Zaorálkovi podali kvôli tomu na Slovensku trestné oznámenie. Čermák pochybenie popiera.

Veritelia Helske Limited sa podľa rozhodnutia súdu majú stretnúť 14. augusta v Ostrave. Na schôdzi by mali rozhodnúť, akým spôsobom sa bude riešiť úpadok firmy.

Viac o téme: dlhopisy , Helske , konkurz , Matej Rusňák , pohľadávky , súd

Súvisiace články

Aktuálne správy