Sankcie zasadili Rusom tvrdú ranu: Darí sa im nahradiť maximálne štvrtinu zakázaného dovozu z Európskej únie

, Redakcia

Rusku narobili vývozné sankcie uvalené po invázii na Ukrajinu výrazné problémy. Hoci sa krajina snaží všemožne miliardové výpadky častokrát aj kľúčových produktov nahradiť rôznymi cestami, darí sa jej to len v obmedzenej miere a najmä cez krajiny, s ktorými má Rusko tradične silné ekonomické väzby.

Na Rusko sa po jeho vpáde na Ukrajinu zosypali sankcie všetkého druhu. Ich významnou súčasťou boli aj sankcie na vývoz určitých druhov tovarov z Európskej únie a ostatných krajín. Aktuálne zverejnená analýza skupiny ekonómov na webe VoxEU, ktorí skúmali krížové dáta o zahraničnom obchode jednotlivých krajín, pritom poukazuje na to, že Rusom sa darí výpadky týchto tovarov nahrádzať len z malej časti.

Takmer polovica celkovej hodnoty zakázaných exportov sa podľa analýzy týkala prepravných zariadení. S takmer pätinovým podielom nasledovali chemikálie, 12 percent predstavovala elektronika a zhruba desatinu stroje. Dostupné údaje pritom potvrdzujú, že vývoz zakázaných výrobkov z Európskej únie postupne klesal až k nule. Zároveň sa ale v poslednom kvartáli vlaňajška mierne zvýšil vývoz nesankcionovaných produktov.

Miliardové výpadky v dovoze

Po úplnom zavedení sankcií na zákaz vývozu určených produktov z Európskej únie sa celkový ruský dovoz podstatne znížil, keďže výrobky z únie neboli na ruskom trhu úplne nahradené. Nárast dovozu z krajín, na ktoré sa nevzťahujú sankcie, totiž napríklad v poslednom vlaňajšom štvrťroku nahradil len 10 až 25 percent chýbajúceho importu z Európskej únie. V konečnom dôsledku to znamenalo výpadok ruského dovozu v objeme 7,7 až 8,8 miliardy amerických dolárov len za jeden štvrťrok.

Výrazné výpadky Rusko eviduje najmä pri dovoze vyspelejších technológií. „Dalo by sa očakávať, že Rusko zameria svoje úsilie na nahradenie high-tech produktov a nie tých menej strategických, najmä vzhľadom na rastúce vojenské potreby. Nahradiť produkty špičkových technológií je však ťažšie, pretože sankčné krajiny pred vojnou dodávali viac ako polovicu tohto ruského dovozu,“ píše sa v analýze.

Od zavedenia sankcií sa Rusom podarilo tieto importy nahradiť iba vo veľmi limitovanom objeme. Navyše, ide o produkty, ktoré patria medzi najviac sankcionované vôbec. Podľa dostupných údajov sa pritom dovoz týchto technológií z krajín, na ktoré sa sankcie nevzťahujú, v Rusku takmer nezmenil, kým import z Európy a ďalších krajín, na ktoré sa sankcie vťahujú, sa prepadol o viac ako 80 percent. Len za štvrťrok tak Rusko doviezlo vykázalo výpadok v dovoze vyspelých technológií v objeme až 7 miliárd dolárov.

Polovodiče z Číny

Výnimkou v tejto oblasti však môžu byť polovodiče. Hoci predstavujú len jedno percento ruského dovozu, pre viaceré odvetvia, vrátane obranného priemyslu, sú kľúčové. Ukazuje sa totiž, že kým ich vývoz do Ruska z Európskej únie a ďalších sankcionujúcich krajín klesol na nulu, import z ostatných krajín vzrástol. Dostupné údaje naznačujú, že Rusi tieto nedostatky vykrývajú najmä dovozom z Číny. Otázne však je, aký je skutočný pôvod týchto polovodičov. Mohli byť totiž vyrobené aj v iných krajinách, vrátane tých, na ktoré sa vzťahujú sankcie.

Rusko sa pritom snaží nahradiť výpadky v dovoze predovšetkým prostredníctvom Turecka, Kazachstanu a Arménska, ukazujú dostupné dáta. Ako potenciálne cesty na obchádzanie sankcií sa tiež ukazujú ďalšie susedné krajiny a Srbsko. Celkovo sa však Rusom darí cez tieto krajiny presmerovať len zhruba desatinu dovtedajšieho importu z Európskej únie. V štvrtom štvrťroku to mal byť dovoz za zhruba 760 miliónov dolárov, z čoho 75 percent putovalo cez Turecko a Kazachstan.

Údaje o dovozoch do Ruska môžu byť skreslené aj ďalšími typmi dovozov, ktoré je ťažké odhaliť. Napríklad presmerovaním cez iné nesankčné ekonomiky. Komplikované je to najmä kvôli vysokému objemu domáceho dopytu a výroby napríklad v prípade Číny. Navyše, v niektorých prípadoch sa podľa colných predpisov takéto presmerované toky z Európskej únie do Ruska vôbec nemusia objaviť vo výkazníctve tretích krajín, cez ktoré skutočne smerujú.

Kľukaté cesty mobilov aj počítačov

V niektorých prípadoch sú ale tieto prepojenia evidentné. Napríklad ruský dovoz mobilných telefónov prudko vzrástol z Arménska, Kazachstanu, Srbska a Turecka a zároveň výrazne vzrástol vývoz Európskej únie do týchto krajín. „Podobný model sa objavuje v prípade ruského dovozu počítačov z Kazachstanu a Turecka a automobilov z Arménska a Turecka,“ píše sa v analýze.

Viac o téme: dovoz , Európska únia EÚ , export , import , makroekonomika , nové sankcie , Rusko , sankcie , vojna , vojna na Ukrajine , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy