Gigantický účet za inváziu: Rusko každý mesiac vojny minie na armádu aj osem ročných rozpočtov niektorých regiónov

, Redakcia

Rusi sa s predlžovaním vojny na Ukrajine snažia všemožne zakryť obrovské náklady, ktoré kvôli invázii aktuálne majú. Federálne úrady preto časť rozpočtových výdavkov v uplynulých týždňoch utajili. Ukazuje sa však, že výdavky Ruska na národnú obranu aktuálne dosahujú gigantické sumy. Mesačne ich totiž armáda a invázia stoja toľko, ako osem ročných rozpočtov niektorých chudobnejších regiónov.

Výdavky ruského rozpočtu na financovanie armády dosiahli v tomto roku do mája 3 bilióny rubľov, teda vyše 34 miliárd eur. Uvádza to web themoscowtimes.ru s odvolaním sa na výskumníka z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné bezpečnostné hrozby Janisa Klugeho, ktorý údaje čerpal z elektronického systému ruského rozpočtu.

Podľa týchto údajov totiž k 11. máju putovalo z ruského federálneho rozpočtu na zverejnené položky národnej obrany takmer 800 miliárd rubľov. K tejto sume je však podľa Klugeho potrebné pripočítať ďalšie vyše 3 bilióny rubľov zaradených do spomínaných utajených výdavkov. Z nich zhruba 80 percent, teda 2,4 bilióna rubľov, ide práve na armádu, upozorňuje Kluge.

Dva ročné rozpočty bohatších, osem chudobnejších regiónov

V priemere tak podľa webu themoscowtimes.ru každý mesiac vojny stojí ruský rozpočet na armádnych výdavkoch asi 720 miliárd rubľov, čo je cez 8 miliárd eur. „Ide o dva ročné rozpočty bohatých regiónov, ako je Jamalsko alebo Chantyjsko-Mansijsko (330 miliárd rubľov) alebo osem ročných rozpočtov chudobných regiónov, ako sú Brjanská či Vladimírska oblasť (90 miliárd rubľov),“ píše spomínaný web.

Podľa týchto údajov tak ruská vojenská mašinéria aktuálne „zožerie“ zhruba 30 miliárd rubľov denne. To je zase suma, ktorú najchudobnejšie regióny krajiny do štátnej pokladnice vyzbierajú za celý rok.

V tohtoročnom federálnom rozpočte majú pritom Rusi naplánovaných na národnú obranu celkovo 5 biliónov rubľov. Do polovice mája však podľa Klugeho z tejto sumy minuli už dve tretiny. Vojenské výdavky tak boli trikrát vyššie ako výdavky na podporu národného hospodárstva 6-násobne vyššie ako prostriedky na školstvo a zdravotníctvo.

Rekordný rozpočtový deficit

Práve obrovské výdavky do armády sú pritom jedným z hlavných faktorov rýchleho prehlbovania ruskej rozpočtovej diery. Celkové výdavky Ruskej federácie totiž podľa oficiálnych údajov ministerstva financií za január až apríl medziročne stúpli o 26 %. Príjmy najmä kvôli prepadu ziskov z ropy a plynu naopak klesli o 22 %.

Výsledkom tak bol po prvých štyroch mesiacoch tohto roka rozpočtový deficit 3,4 bilióna rubľov. To bolo už dokonca o 500 miliárd rubľov viac, ako je rozpočtovaný schodok na celý rok 2023. Zároveň platí, že deficit ruského federálneho rozpočtu bol už po štyroch mesiacoch tohto roka vyšší, ako za celý minulý rok. Vtedy dosiahol rekordných 3,3 bilióna rubľov.

Viac o téme: deficit, rozpočet, rozpočtový schodok, Rusko, vojna, výdavky

Súvisiace články

Aktuálne správy