Rastúca neistota v globálnej ekonomike praje tradičnému bezpečnému prístavu: Prepíše zlato rekordy?

Zlato dosiahlo svoje historické maximum ešte 7. augusta 2020, kedy sa unca zlata obchodovala za 2072,5 amerických dolárov. Aktuálne však dopyt po tejto komodite opäť rastie a viacerí analytici očakávajú, že zlato prekoná svoje rekordné hodnoty už na prelome tohto a budúceho roka.

V pondelok ráno o 8:00 SEČ sa zlato obchodovalo na úrovni 1912 dolárov za uncu. Aktuálny globálny ekonomický vývoj však ukazuje, že nových maximálnych hodnôt by sme mohli dočkať už čoskoro. Ceny zlata totiž ovplyvňujú najmä rastúce obavy z potenciálnej recesie či pozitívny výhľad na ukončenie cyklu rastu úrokových sadzieb, informuje spravodajský portál cnbc.com.

Práve vzťah k úrokovým sadzbám je pre cenu zlata kľúčový. Pokiaľ úrokové sadzby klesajú, výkonnosť zlata má tendenciu stúpať. Naopak v prípade, že úrokové sadzby rastú, investícia do zlata sa stáva menej výhodnou. Na popularite totiž naberajú iné investičné príležitosti, ako napríklad štátne dlhopisy, pomocou ktorých je v tomto období možnosť získať vyšší výnos.

Kam až zlato porastie?

Podľa generálneho riaditeľa a vedúceho pracovníka pre komoditnú stratégiu spoločnosti TD Securities Barta Meleka by sa malo zlato vyšplhať nad úroveň 2100 dolárov už koncom tohto roka či začiatkom toho budúceho. Aj podľa neho však bude záležať na vývoji menovej politiky centrálnych bánk. „Som pozitívny, pokiaľ ide o zlato, pretože verím, že Fed odkloní politiku od súčasného reštriktívneho režimu. Verím, že sa to stane pred dosiahnutím 2-percentného inflačného cieľa,“ povedal Melek pre cnbc.com.

Predpovede iných analytikov sú však ešte oveľa optimistickejšie. „Môj odhad je 2500 dolárov do konca roku 2024,“ povedal David Neuhauser, zakladateľ spoločnosti Livermore Partners. „Veľa však bude záležať na fakte či sa recesia prejaví už na konci tohto roku a v budúcom naberie na sile,“ doplnil.

Práve odvolávanie sa na potencionálnu recesiu nie je vôbec náhodné. Zlatu sa totiž počas nepriaznivých ekonomických časov z pravidla darí, čo dokazuje aj jeho historické maximum z obdobia pandémie. Investori tak počas recesie či stagflácie, považujú zlato za spoľahlivý uchovávateľ hodnoty a chránia sa pred zvýšenou infláciou. „Akýkoľvek typ recesie by bol pre zlato pozitívny,“ dopĺňa Randy Smallwood, generálny riaditeľ Wheaton Precious Metals.

Dopyt rastie aj po fyzickom zlate

Rastúce ceny podporuje aj stabilne silný dopyt centrálnych bánk po fyzickom zlate, rovnako ako aj silnejúci dopyt zo strany spotrebiteľov. Oživenie prichádza najmä z tradične silných trhov Číny a Indie, ktoré je zapríčinené stabilizáciou maloobchodných výdavkov v týchto krajinách. Dopyt po fyzickom zlate v čínskom maloobchode je počas tohto roku silný a to aj napriek tomu, že spotreba iných komodít ostáva na nízkej úrovni.

V prvom štvrťroku 2023 sa v Číne predalo takmer 200 ton zlatých šperkov, čo predstavuje najsilnejší prvý kvartál od roku 2015. Podľa hlavného analytika komoditnej stratégie spoločnosti City Aakasha Doshiho by sa počas tohto roku mohol predaj zlatých šperkov v Číne vyšplhať až na 700 ton, čo by predstavovalo až 22-percentné medziročné navýšenie.

V neposlednom rade k aktuálne vysokej popularite zlata prispieva aj trend dedolarizácie. Centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov totiž využívajú zlato ako alternatívu, čím sa snažia chrániť pred dopadmi západných sankcií.

Viac o téme: cena zlata , Čína , Federálny rezervný systém Fed , inflácia , menová politika , recesia , Spojené štáty americké USA , spotrebitelia , štátne dlhopisy , úrokové sadzby , zlato

Súvisiace články

Aktuálne správy