Ovládnu nás stroje alebo je umelá inteligencia iba bublina?

Sektor umelej inteligencie počas posledných piatich rokov vyrástol viac ako trojnásobne. Hrozí mu teraz krach?

Zo všetkých strán sa na nás valia správy o umelej inteligencii. ChatGPT spôsobil aj medzi bežnými ľuďmi doslova ošiaľ a ceny firiem naviazaných na túto rozvíjajúcu sa technológiu rastú do nevídaných výšin. Čoraz viac odborníkov si preto všíma podobnosti medzi boomom umelej inteligencie a dot.com bublinou z prelomu milénia. Tá bola na viac ako šesť dekád – až do príchodu Veľkej finančnej krízy z roku 2008 – najhorším akciovým prepadom od Veľkou depresiou poznačeného roku 1937. Sú tieto paralely opodstatnené? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Stále ďaleko k technologickej bubline

Index sledujúci spoločnosti zamerané čisto na umelú inteligenciu počas posledných piatich rokov viac ako strojnásobil svoju hodnotu. Širší index, ktorý zahŕňa aj firmy ako AppleMicrosoft (ktorým A.I tvorí iba časť trhovej hodnoty), vyrástol o 120 percent a ďaleko prekonal výnos širokého indexu S&P 500. Rovnakú trajektóriu ako index A.I. mal od roku 1994 aj technologický index Nasdaq. V 90. rokoch zaznamenal prudký rast hodnoty, nakopnutý silou internetových spoločností. Šprint skončil katastrofálnym fiaskom začiatkom nového milénia práve prasknutím dot.com bubliny. Posledných niekoľko rokov A.I. akcie jeho cestu kopírujú.

Graf 1: Ceny akcií umelej inteligencie zatiaľ kopírujú vývoj spred technologickej bubliny

Dôvody vzniku bubliny sú pritom podobné. „Väčšinu finančných bublín od pádu internetových spoločností spôsobili dlhy, nízke úrokové sadzby a špekulácie poháňané likviditou,“ hovorí Sébastien Page, investičný riaditeľ spoločnosti T. Rowe Price. Podobne ako internet, aj umelá inteligencia ovplyvní takmer každé odvetvie a radikálne transformuje ekonomiku. Je ale trh prehnane optimistický a sú valuácie akcií naviazaných na umelú inteligenciu v bublinovom teritóriu?

Ich tristopercentný rast bledne v porovnaní s vrcholom dot.com bubliny, keď ceny v priebehu niekoľkých rokov narástli až desaťnásobne. Takže dnešný boom zatiaľ ani zďaleka nedosahuje excesy spred vyše dvadsiatich rokov. Ďalej megahodnotné firmy ako je Microsoft, Amazon, Google či Apple, ktoré sa rovnako venujú umelej inteligencii, zatiaľ nezažívajú podobný prudký rast cien akcií ako spoločnosti, ktoré sa sústredia čisto na umelú inteligenciu.

Experti predpokladajú, že akcie technologických gigantov potiahne nahor práve plné ocenenie ich investícii do A.I., ktoré sa zatiaľ do ich hodnoty plne nepremietlo. O prasknutí bubliny tak podľa T. Rowe Price nemôže byť ani reči a v najbližších mesiacoch majú technologické firmy dokonca značný potenciál na rast.

Relatívne lacné akcie s rastovým potenciálom

Tento názor podporujú aj relatívne indikátory. Kým pomer ceny k ziskom firiem sa počas dot.com éry pohyboval až na úrovni 80-násobku, dnešné A.I. spoločnosti sú v priemere na úrovni okolo 30. To znamená, že za jeden dolár zisku zaplatíte 30 dolárov, teda iba o niečo viac ako tretinu ceny na vrchole technologickej bubliny. V porovnaní s hodnotovými spoločnosťami sa to môže zdať ako veľa, násobky na týchto úrovniach dávajú technologickým firmám priestor na ďalší špekulatívny rast cien ich cenných papierov.

Graf 2: Za jeden dolár zisku počas dot.com bubliny ste museli zaplatiť trikrát toľko ako pri A.I. firmách dnes

Okrem tradičných ukazovateľov sa v T. Rowe Price pozreli aj na alternatívne hodnotenie – množstvo novinových článkov venujúcich sa umelej inteligencii. „Údaje o intenzite mediálneho pokrytia AI tiež ukazujú, že sme nedosiahli šialenstvo rozmachu internetových spoločností,“ hovorí Page. „Ak máte pocit, že kakofónia správ o umelej inteligencii je ohlušujúca, nepamätáte si Pets.com, AOL a Netscape – a určite ste sa nikdy na nič nepýtali Jeevesa. Súčasné správy o AI v porovnaní s tým blednú,“ dodáva.

Aký je teda podľa T. Rowe Price záver? „Ak je história internetového rozkvetu a pádu nejakým vodítkom, od prasknutia potenciálnej bubliny AI nás môže deliť niekoľko rokov,“ upokojuje investorov Page. A aj to iba v prípade, že budú ceny akcií a ich násobky naďalej rásť podobným tempom ako doteraz.

Prudký rozmach sektora umelej inteligencie tak ani zďaleka nedosahuje parametre dot.com mánie a potenciál novej technológie stále nie je dostatočne ocenený v akciách najväčších spoločností. To vytvára úrodnú pôdu pre ďalší rast sektora, ktorý má na najbližšie mesiace to najlepšie ešte len pred sebou.

Namiesto bubliny tu tak máme výbornú investičnú príležitosť. T. Rowe Price donedávna sektor považoval za málo atraktívny a držal vo svojom portfóliu jeho podváhu. Teraz sa rozhodli podváhu firiem zaoberajúcich sa umelou inteligenciou ukončiť a vrátiť ich množstvo do neutrálnej taktickej alokácie.

Správca aktív ale upozorňuje, že situácia sa môže rýchlo otočiť. Pokiaľ bude prudký rast naďalej pokračovať, sektor sa môže prehriať a skutočne vytvoriť bublinu podobnú tej z prelomu milénia. Podľa expertov tam však zatiaľ nie sme.

Viac o téme: akcie , akciové trhy , Amazon , Apple , bublina , ChatGPT , finančná kríza , Google , Microsoft , S&P 500 , T. Rowe Price , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy