Padla ešte väčšia banka ako Silicon Valley Bank: Čo vieme o First Republic?

, ČTK/red

Do tretice to najväčšie. V Spojených štátoch padla banka First Republic Bank, ktorá bola čo do veľkosti aktív dokonca väčšia ako Silicon Valley Bank, ktorej krach pred necelými dvoma mesiacmi bankovú krízu odštartoval. Ide pritom už o tretiu banku s aktívami cez 100 miliárd dolárov, ktorá v priebehu pár týždňov musela v Spojených štátoch ukončiť činnosť.

V prípade kalifornskej First Republic Bank jej vklady prevezme najväčšia americká banka JPMorgan Chase, ktorá získa aj väčšinu aktív a zaručí sa aj za časť záväzkov. Informovala o tom Federálna spoločnosť na poistenie vkladov (FDIC). First Republic pritom evidovala aktíva na úrovni 229 miliárd dolárov, teda ešte o 20 miliárd viac ako Silicon Valley Bank, ktorá padla ako prvá.

Krach First Republic je tak momentálne druhým najväčším bankovým krachom v histórii Spojených štátov amerických. Na čele naďalej zostáva bankrot Washington Mutual Bank z obdobia finančnej krízy v roku 2008. Faktom však je, že aktuálne tri zo štyroch najväčších amerických bankových krachov nastali v roku 2023.

JPMorgan vo vyhlásení uviedla, že prevezme úvery First Republic v hodnote 173 miliárd dolárov, cenné papiere zhruba za 30 miliárd dolárov a vklady za 92 miliárd dolárov. Nepreberá korporátny dlh ani prioritné akcie banky. JP Morgan sa zaručí za všetky klientské vklady, teda za poistené aj za tie nepoistené. Fond ochrany vkladov, do ktorého prispievajú banky, klientom poistených bánk garantuje vklady až do výšky 250 000 dolárov na jeden účet u danej banky.

Ministerstvo financií: Bankový systém je zdravý a odolný

"Bankový systém zostáva zdravý a odolný. Američania by mali mať istotu, že ich vklady sú v bezpečí a že bankový systém je schopný plniť svoju základnú funkciu, teda poskytovať úvery podnikom a rodinám," uviedol hovorca amerického ministerstva financií.

"Dôvera v bankový sektor sa teraz ešte viac oslabila, čo znamená, že investori by mali očakávať, že finančné trhy zostanú v defenzíve," konštatoval však analytik Džamíl Ahmad zo spoločnosti Comparebroker.io. "Tento vývoj s najväčšou pravdepodobnosťou v tomto týždni americkej centrálnej banke vo zvýšení sadzieb nezabráni," dodal.

"JP Morgan si teraz počas dvoch kríz vydobyla pozíciu lídra odvetvia," uviedli analytici Robert Siefers a Frank Williams zo spoločnosti Piper Sandler. Popri prevzatí First Republic pripomenuli, že JPMorgan Chase & Co za finančnej krízy kúpila aj finančné domy Bear Stearns a Washington Mutual.

Čo vieme o First Republic Bank?

  • First Republic Bank je regionálny finančný dom so sídlom v San Franciscu. Vznikol vo februári 1985, existoval teda viac ako 38 rokov. Zameriaval sa na bohatých súkromných klientov a ich podnikanie. Dodnes banka prevádzkovala 84 pobočiek v ôsmich amerických štátoch, najviac ich má v New Yorku, Kalifornii, Massachusetts a na Floride. Pôsobila ale tiež napríklad v Connecticute, Oregone či Wyomingu.
  • Jej riaditeľom je Michael Roffler. K 13. aprílu mala banka celkové aktíva v objeme 229,1 miliardy dolárov a vklady za 103,9 miliardy dolárov. Vlani vytvorila čistý zisk 1,67 miliardy dolárov a za
  • Banka bola zaťažená nízko úročenými hypotékami, ktoré ponúkala klientom. Pod zvýšený tlak sa dostala už v marci v dôsledku kolapsu amerických finančných ústavov Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Klienti First Republic sa vtedy začali obávať o existenciu stredne veľkých bánk a začali hromadne vyberať peniaze.
  • Banke First Republic sa nepodarilo napraviť škody spôsobené chybnými investíciami a odlivom vkladateľov, jej akcie od začiatku roka klesli o viac ako 90 percent. Kríza naplno prepukla v pondelok 24. apríla, keď First Republic oznámila hospodárske výsledky za prvý štvrťrok. Ukázalo sa, že objem vkladov v banke klesol o 41 percent, klienti si z banky odniesli vyše 100 miliárd dolárov. Nepomohla asi snaha 11 veľkých amerických bánk o stabilizáciu situácie, ktoré si v marci pri First Republic dohromady uložili 30 miliárd dolárov.
  • V piatok 28. apríla muselo byť obchodovanie s akciami banky niekoľkokrát pozastavené pre príliš veľké výkyvy ich ceny. Akcie odpísali až 48 percent. Reagovali tak na správy amerických médií, že banka mieri pod nútenú správu.
  • Banku založil vo februári 1985 Jim Herbert, ktorý už predtým založil a riadil iný finančný ústav. Fungovať začala od júla 1985 ako úverová spoločnosť. V septembri 2007 ju za 1,8 miliardy dolárov kúpila investičná banka Merrill Lynch. V júli 2010 Bank of America, ktorá kúpila Merrill Lynch a tým aj First Republic, túto banku približne za miliardu dolárov predala skupine súkromných investorov, vrátane spoločností Colony Capital, General Atlantic, a tiež jej riaditeľovi Jamesovi Herbertovi. V decembri 2010 sa banka opäť stala verejnou spoločnosťou a z primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) získala 280,5 milióna dolárov.
  • Dnes úrady banku zatvorili, jej novým vlastníkom bude najväčšia americká banka JPMorgan Chase & Co. V Spojených štátoch tak za menej ako dva mesiace skončila už tretia veľká banka. Úrady tento rok 10. marca uzavreli SVB, podľa médií to bol najväčší krach banky v USA od roku 2008, keď vrcholila finančná kríza. Tri dni nato skončila newyorská Signature Bank.

Viac o téme: banková kríza , bankrot , Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov FDIC , First Republic Bank , JPMorgan Chase , krach , Silicon Valley Bank SVB , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy