OECD zlepšila odhad globálneho rastu v tomto roku, ale zhoršila ho na rok 2024

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v utorok zlepšila odhad rastu globálnej ekonomiky v roku 2023. Revidovala však smerom nadol svoju prognózu na rok 2024, keďže zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk si vyberá svoju daň.

 OECD najnovšie očakáva, že sa globálny hrubý domáci produkt (HDP) tento rok zvýši o 3 % namiesto o 2,7 %, ktoré predpovedala v júni. V budúcom roku však počíta so spomalením jeho rastu až na 2,7 %, a nie na 2,9 % v predchádzajúcej prognóze.Na porovnanie, v minulom roku sa globálny HDP zvýšil o 3,3 %.„Po silnejšom štarte do roku 2023, ako sa očakávalo, ktorému pomohli nižšie ceny energií a znovuotvorenie Číny (po pandémii ochorenia COVID-19), sa očakáva zmiernenie globálneho rastu,“ uviedla OECD.

V tomto roku pomáha lepší ako pôvodne odhadovaný výkon ekonomiky USA držať pod kontrolou spomaľovanie globálneho hospodárstva. No slabnúca čínska ekonomika sa v budúcom roku ukáže ako brzda, predpovedá OECD.Organizácia so sídlom v Paríži revidovala nahor odhad rastu ekonomiky USA v tomto roku na 2,2 % z 1,6 % v júni, keďže sa ukázalo, že najväčšie svetové hospodárstvo je odolnejšie voči zvyšovaniu úrokových sadzieb centrálnej banky Fed, než väčšina ekonómov predpokladala.

V budúcom roku sa však pravdepodobne rast americkej ekonomiky spomalí na 1,3 %, čo bude stále lepší výsledok ako 1 % v júnovom odhade.Lepší výhľad USA v tomto roku pomohol vykompenzovať slabosť Číny a eurozóny. Tú ťahá nadol Nemecko, jediná veľká ekonomika, v ktorej sa očakáva recesia.Konkrétne, OECD najnovšie predpovedá Číne spomalenie rastu HDP z 5,1 % v tomto roku na 4,6 % v budúcom roku, keďže jej dynamika od zrušenia blokád slabne a realitný trh zápasí s problémami. To je horšia prognóza ako v júni, keď OECD počítala s rast HDP Číny o 5,4 % v tomto roku a 5,1 % v budúcom roku.

inflácia, zdražovanie, ekonomika, obchod
Ilustračné foto. Zdroj: Getty Images

Centrálne banky by mali držať úrokové sadzby vysoké

V prípade eurozóny OECD znížila tohtoročnú prognózu jej rastu na 0,6 % z 0,9 % v júni a na budúci rok na 1,1 % z 1,5 %.No hoci sú vyhliadky na hospodársky rast v budúcom roku väčšinou slabé, OECD uviedla, že centrálne banky by mali držať úrokové sadzby vysoké, kým sa neobjavia jasné signály o ústupe inflačných tlakov.

Centrálne banky na celom svete zvýšili náklady na pôžičky v snahe skrotiť infláciu, ktorá prudko vzrástla po ruskej invázii na Ukrajinu minulý rok.„Očakáva sa, že inflácia sa bude v rokoch 2023 a 2024 postupne znižovať, ale vo väčšine ekonomík zostane nad cieľmi centrálnych bánk,“ uviedla OECD.

Viac o téme: ekonomika, globálny rast, OECD, rast, spolupráca

Súvisiace články

Aktuálne správy