Nórsky štátny investičný fond zatvára svoju jedinú kanceláriu v Číne

Nórsky štátny investičný fond v hodnote 15,2 bilióna nórskych korún (1,32 bilióna eur), jeden z najväčších svetových investorov, vo štvrtok oznámil, že zatvára svoju jedinú kanceláriu v Číne. Informujú o tom na základe správ AFP a Reuters. Fond uviedol tiež, že tento krok neovplyvní jeho investície v Číne. Podľa údajov fondu na konci roka 2022 mal v portfóliu akcie zhruba 850 čínskych spoločností v hodnote približne 42 miliárd USD (39,09 miliardy eur).

„Rozhodnutie je založené na prevádzkových úvahách a neovplyvňuje investičnú stratégiu fondu ani naše investície v Číne.“ „V priebehu rokov naša singapurská kancelária stále viac slúžila ako centrum pre celý ázijský región a bola vybudovaná tak, aby sa starala o všetky prevádzky vrátane Číny,“ uvádza sa vo vyhlásení fondu, ktorý na žiadosť o ďalšie informácie neodpovedal. Nórsky fond, ktorý investuje príjmy štátu z ťažby ropy a zemného plynu na financovanie budúcich výdavkov v štedrom sociálnom štáte, mal kanceláriu v Šanghaji od roku 2007. Ale jeho investície v Číne vrátane Hongkongu dosiahli maximum v roku 2020 na úrovni 509 miliárd NOK a potom už klesli.

Po tomto rozhodnutí zostanú fondu štyri pobočky na celom svete: v Osle, Londýne, New Yorku a Singapure. Tento krok prichádza v čase, keď sa čínska ekonomika snaží získať späť silu, ktorú mala pred pandémiou ochorenia COVID-19. Ale jej rast je nevýrazný, keďže export klesá a sektor nehnuteľností zápasí s masívnymi dlhmi. Niektoré finančné firmy prehodnocujú svoju prítomnosť v Číne v čase zvýšeného geopolitického napätia a sprísneného regulačného dohľadu. V apríli zatvoril svoju pobočku v Číne fond Ontario Teachers, tretí najväčší kanadský dôchodkový fond.

Viac o téme: Čína , fond , Nórsko , zatvorenie

Súvisiace články

Aktuálne správy